Spotkanie z delegacją UNHCR z udziałem wiceminister Pauliny Piechny-Więckiewicz
29.07.2024
Włączanie dzieci uchodźczych w polski system edukacji, wsparcie przez ministerstwo nauczycieli i uczniów uchodźczych oraz status ukraińskich psychologów w szkołach - to tylko niektóre z tematów omawianych podczas spotkania Podsekretarz Stanu w MEN Pauliny Piechny-Więckiewicz z delegacją Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).
Od 1 września ukraińskie dzieci będą objęte obowiązkiem szkolnym. Tylko uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół
- mówiła podczas spotkania wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz zwracając uwagę na różne rozwiązania, w tym ustawowe, które mają na celu wesprzeć pracę z uczniami ukraińskimi w szkołach.
Podczas spotkania rozmawiano również o rozwiązaniach związanych z asystentem międzykulturowym, statusie ukraińskich psychologów w szkołach czy powiązaniem świadczenia 800+ z koniecznością zapisania dziecka uchodźczego do polskiej szkoły.
Zwrócono też uwagę na współpracę w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego dzieci uchodźczych w Polsce i współpracę międzykulturową i antydyskryminacyjną w przypadku tych dzieci.
Przedstawicielstwo UNHCR w Polsce mieści się w Warszawie, a jego głównym zadaniem jest monitorowanie dostępu osób starających się o nadanie statusu uchodźcy na terytorium Polski oraz do rzetelnych procedur azylowych. Do innych zadań UNHCR w Polsce należy m.in. ocena warunków przyjmowania i szukanie trwałych rozwiązań dla osób objętych ochroną międzynarodową (osób, którym nadano status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą), osób objętych innymi formami ochrony, a także bezpaństwowców.