W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Starachowice dołączają do prestiżowej sieci małych centrów nauki SOWA

22.06.2022

W Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach powstała kolejna Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. To już dziewiąta SOWA w Polsce!

Grupa dzieci podrzuca żółte piłki, które unoszą się nad drewnianą skrzynią, za nimi baner z napisem SOWA.

SOWA w Starachowicach

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Starachowicach powstała na terenie Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura. W placówce dostępnych jest 18 interaktywnych eksponatów. Dzięki nim zwiedzający mogą poznawać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak: ruch, światło, ludzki organizm. Z kolei przestrzeń warsztatowa (Majsternia) służy swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich.

Podczas uroczystego otwarcia Strefy Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni w Starachowicach szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki Radosław Brzózka odczytał list ministra Przemysława Czarnka skierowany do uczestników wydarzenia. W tekście szef MEiN podkreślił, że inicjatywa to szansa na stworzenie mieszkańcom województwa świętokrzyskiego, szczególnie tym najmłodszym, nowej przestrzeni do zdobywania wiedzy i odkrywania zjawisk otaczającego nas świata. 

– Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym oraz możliwości swobodnego korzystania z eksponatów stwarzamy dzieciom i młodzieży optymalne warunki do odkrywania piękna nauki. Poprzez utworzenie nowej SOWY poszerzamy dostęp do zasobów wiedzy i realnie wpływamy na wyrównanie szans społecznych – napisał szef MEiN.

Centra nauki w regionach

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki i Centrum Nauki Kopernik. Jej celem jest tworzenie małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach (do 150 tys. mieszkańców), a także zwiększenie zainteresowania nauką wśród ogółu społeczeństwa oraz motywowanie do wyboru ścieżki edukacyjnej i kariery naukowej związanej z różnymi dziedzinami. 

Działaniom realizowanym w ramach inicjatywy towarzyszy idea popularyzacji nauki i badań naukowych oraz budowanie zaangażowania w naukę i społecznego jej rozumienia. Centra powstają przy funkcjonujących już instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych, np. domach kultury, bibliotekach, mediatekach, galeriach sztuki, muzeach. W każdej placówce można zwiedzać interaktywną wystawę oraz uczestniczyć w doświadczeniach i eksperymentach naukowych.

32 małe centra nauki

W ubiegłym roku zostały uruchomione dwie pilotażowe Strefy, Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W bieżącym roku planowane jest udostępnienie kolejnych 18 takich placówek. Z kolei w roku 2023 powstanie kolejnych 12 małych centrów nauki. 

W sumie w 32 miejscowościach w Polsce powstaną małe centra nauki, które będą promowały ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, eksperymentowaniu i odkrywaniu zjawisk otaczającego nas świata. W placówkach zostaną wykorzystane najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Łączny koszt realizacji inicjatywy to prawie 45 mln zł.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}