Światowy Kongres Kopernikański – krakowska odsłona na Uniwersytecie Jagiellońskim
24.05.2023
W Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego zainaugurowano krakowską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Teoria względności Mikołaja Kopernika” wygłosił ks. prof. Michał Heller. Specjalny list od Ministra Edukacji i Nauki odczytał Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki.
– Jestem przekonany, że wykłady, debaty oraz wydarzenia towarzyszące krakowskiej części tego doniosłego przedsięwzięcia, uświetnione obecnością uznanych w środowisku ekonomistów oraz filozofów, to najbardziej odpowiedni sposób upamiętnienia wiekopomnego dzieła Mikołaja Kopernika, a przede wszystkim doskonała okazja oddania hołdu należnego temu genialnemu Polakowi – napisał w liście skierowanym do uczestników Kongresu Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
W programie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego zaplanowano wykłady i dyskusje, które będą koncentrować się wokół filozofii i ekonomii. Do udziału zaproszono naukowców i ekonomistów m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Belgii, Francji, Luksemburga, Włoch, Czech, Kanady czy Wielkiej Brytanii.
W imieniu Ministra Edukacji i Nauki podziękowania organizatorom i uczestnikom ŚKK przekazał wiceminister Włodzimierz Bernacki.
Światowy Kongres Kopernikański
Światowy Kongres Kopernikański odbywa się z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Jego głównym celem jest przedstawienie stanu badań nad życiem oraz działalnością wybitnego uczonego i astronoma oraz jego wpływu na rozwój nauki, kultury i sztuki.
ŚKK jest organizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Przedsięwzięcie ma formułę kroczącą. Oficjalne otwarcie obrad obyło się w Toruniu 19 lutego 2023 roku – w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Krakowska odsłona (24-26 maja) jest adresowana do ekonomistów, filozofów oraz badaczy historii. Kolejna odbędzie się w Olsztynie (21 do 24 czerwca) i skupi się na biografii wielkiego astronoma, a także na muzeach jemu poświęconych. Następnie ŚKK wróci do Torunia. Ostania sesja odbędzie się 12-15 września zgromadzi historyków, kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem Mikołaja Kopernika w szeroko rozumianej kulturze, a także astronomów i historyków astronomii oraz przedstawicieli nauk medycznych.