Szef MEiN: dla nas najważniejsze jest upowszechnianie języka polskiego
18.10.2022
Podczas konferencji „Nauczyciel w świecie wielojęzyczności” przedstawiciele Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą oraz Rady ds. Edukacji Stanu Illinois podpisali porozumienie dotyczące realizacji programu Visiting International Teachers. Program umożliwia m.in. doskonalenie zawodowe polskich nauczycieli w szkołach stanu Illinois.
Porozumienie między ORPEG i Illinois State Board of Education
Podczas konferencji „Nauczyciel w świecie wielojęzyczności” przedstawiciele Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz State Board of Education podpisali porozumienie dotyczące realizacji programu Visiting International Teachers (VIT). To kolejny etap współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie edukacji, która została zapoczątkowana w maju podczas wizyty szefa MEiN w USA. Wówczas Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Dyrektor Generalny Rady ds. Edukacji Stanu Illinois Ernesto Matias podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie doskonalenia zawodowego i kierowania nauczycieli.
Jak podkreślał minister Przemysław Czarnek, porozumienie to inicjatywa władz stanu Illinois, które dostrzegły potrzebę nauczania języka polskiego wśród Polonii. Wedle statystyk w wielu dystryktach szkolnych stanu Illinois uczniowie polskiego pochodzenia stanowią 10-20 proc. uczniów, z których zaledwie 7 proc. posługuje się językiem polskim.
Porozumienie dotyczące programu Visiting International Teachers otwiera możliwość doskonalenia zawodowego polskich nauczycieli w amerykańskim systemie edukacji, w szkołach stanu Illinois. W ramach programu będą oni m.in. prowadzili zajęcia z języka polskiego dla uczniów polskiego pochodzenia. Wyjazdy nauczycieli będą obywały się na koszt amerykańskich dystryktów szkolnych.
Podpisy na dokumencie złożyły Joanne Clyde, Director of Multilingual Department ISBE oraz Justyna Kralisz, Dyrektor ORPEG.
Realizacja programu Visiting International Teachers (VIT)
Odnosząc się do założeń programu szef MEiN powiedział: – Będzie on wielką pomocą w upowszechnianiu języka polskiego za granicą. Podkreślał, że inicjatywa umożliwia wyjazdy polskich nauczycieli do Stanów Zjednoczonych: – Polscy nauczyciele będą mogli od nowego roku szkolnego przebywać na wizytach w szkołach stanu Illinois, aby uczyć tamtejszą Polonię, nie tylko języka polskiego – podsumował.
Realizacja programu zakłada obustronne korzyści, w tym m.in.:
- stworzenie możliwości wymiany kadry pedagogicznej,
- wymianę doświadczeń w zakresie doskonalenia zawodowego,
- podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie doskonalenia zawodowego,
- promowanie lokalnych projektów dwustronnych.
- uczestnictwo w inicjatywach międzykulturowych,
- rozwijanie wiedzy o kulturze wspólnej dla obu społeczności,
- zacieśnianie współpracy między obywatelami Polski i Illinois,
Międzynarodowa konferencja „Nauczyciel w świecie wielojęzyczności”
Konferencja jest okazją do wymiany doświadczeń w nauczaniu wielojęzycznym. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Polski, USA i Hiszpanii. Podczas konferencji podejmowano tematy związane m.in. z tworzeniem warunków wsparcia nauczycieli w pracy z uczniami wielojęzycznymi czy zobowiązaniach kraju do rozpowszechniania swojego języka.
Dla polskiego systemu edukacji kwestia nauczania wielojęzycznego stała się niezwykle istotna po wybuchu agresji Rosji na Ukrainę, gdy tysiące ukraińskich uczniów zostało przyjętych do polskich szkół.
W konferencji uczestniczyli także: Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski oraz Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.
Wizyta przedstawicieli Rady ds. Edukacji Stanu Illinois w Polsce
Międzynarodowa konferencja „Nauczyciel w świecie wielojęzyczności” jest jednym elementów wizyty przedstawicieli Illinois State Board of Education w Polsce – Joanne Clyde, Director of Multilingual Department ISBE oraz Lydii Kvinty, Principal Consultant ISBE. W ramach pobytu delegacja amerykańska spotka się z przedstawicielami MEiN, ORPEG i ORE. Odwiedzi także wybrane placówki oświatowe.