W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MEiN na Święcie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: nauka to odkrywanie prawdy

19.02.2023

W 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu otwarto Światowy Kongres Kopernikański. Wydarzenie zbiegło się ze świętem toruńskiej uczelni, której patronuje wybitny polski astronom.

Na podwyższeniu za dużym drewnianym stołem stoi kilkanaście osób w ceremonialnych uniwersyteckich czerwonych strojach, za nimi wielki ekran z napisem 2023 The Year of Nicolaus Copernicus.

550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika – święto toruńskiej uczelni  

Uroczystości związane z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika rozpoczęły się Mszą świętą w Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu połączoną z odsłonięciem pamiątkowej tablicy w Kaplicy Kopernikowskiej. Następnie orszak akademicki przeszedł na Rynek Staromiejski, gdzie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Podczas Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika szef MEiN nawiązywał do rocznicy urodzin wielkiego astronoma, która stała się inspiracją do zorganizowania Światowego Kongresu Kopernikańskiego – święta nauki, które zgromadziło wybitnych naukowców m.in. z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Włoch i Japonii. 

– 550 lat temu dokładnie, tutaj w Toruniu, w jednej z kamienic tej wspanialej starówki, urodził się najwybitniejszy polski naukowiec. Urodził się wybitny człowiek wielu talentów, człowiek, który te talenty rozwijał dla Polski, Europy i dla świata. Mikołaj Kopernik urodził się dla świata i dlatego dziś mamy ten wielki zaszczyt i tę wielką przyjemność inaugurować Światowy Kongres Kopernikański – mówił Minister Edukacji i Nauki.

Szef MEiN zwracał uwagę na uniwersalny charakter badań naukowych Mikołaja Kopernika, który zapewnił mu miejsce w panteonie światowej nauki: – Mikołaj Kopernik to człowiek, który badał rzeczywistość na każdej jej płaszczyźnie. On zgłębiał prawdę o Bogu, o człowieku, o świecie, łącząc całą rzeczywistość życia człowieka i całą rzeczywistość świata. Mikołaj Kopernik jest zatem patronem polski i światowej nauki – podsumował. 

Z okazji święta uczelni Minister Edukacji i Nauki życzył całej społeczności akademickiej kolejnych sukcesów i pogratulował dotychczasowych osiągnięć: – Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w dniu święta tego uniwersytetu życzę dalszych, wspaniałych sukcesów, których dowodem są wybitne osiągnięcia w ostatniej ewaluacji. 

Nauka to odkrywanie prawdy – Światowy Kongres Kopernikański 

Minister Edukacji i Nauki w swoim wystąpieniu nawiązywał również do idei zorganizowania kongresu. Przywołał rozmowy prowadzone z rektorami uczelni związanych z postacią wybitnego astronoma: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. – Uzgodniliśmy, że rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie finansował Światowy Kongres Kopernikański – wskazał minister, dodając, że dwuletnia współpraca zaowocowała organizacją kongresu, który gromadzi uczonych z całego świata.  

Jak wskazywał szef MEiN, celem naukowej refleksji jest odkrywanie prawdy, która jest szczególnie istotna we współczesnym świecie: – Nauka to odkrywanie prawdy. Tej prawdy potrzebujemy dzisiaj być może jak nigdy wcześniej. W dobie wojen, w dobie szalejących ideologii zniekształcających rzeczywistość człowieka, w dobie wielu kłótni i wielu konfliktów – mówił Minister Edukacji i Nauki. 

Minister Edukacji i Nauki dziękował wszystkim naukowcom za przyjęcie zaproszenia do udziału w Światowym Kongresie Kopernikańskim i życzył, by inicjatywa była miejscem naukowej refleksji na tematy kluczowe dla współczesnego świata i człowieka: – Życzę Państwu, żeby Światowy Kongres Kopernikański otwierany tutaj w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika był okazją do odkrywania na nowo i od nowa pełnej prawdy o Bogu, człowieku i świecie, w każdym wymiarze rzeczywistości nas otacząjącej.

Światowy Kongres Kopernikański jest częścią Programu Kopernikańskiego, przygotowanego i finansowanego przez rząd RP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W programie kongresu znalazły się debaty, wykłady i panele dyskusyjne z udziałem polskich i zagranicznych naukowców. Trzydniowy kongres zakończy się 21 lutego, a centralnym wydarzeniem ostatniego dnia obrad będzie podpisanie „Deklaracji Toruńskiej”. 

Kongres będzie miał formułę „kroczącą”. Po lutowym święcie obrady odbywać się będą kolejno w Krakowie (24-26 maja), Olsztynie (21-24 czerwca), żeby następnie we wrześniu powrócić do Torunia. Przedsięwzięcie współorganizują uczelnie związane z postacią Mikołaja Kopernika – Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Uniwersytet Mikołaja Kopernika. 

Akademia Kopernikańska – płaszczyzna wymiany doświadczeń i współpracy naukowców z całego świata

Minister Edukacji Nauki odniósł się także do idei powołania Akademii Kopernikańskiej, która rozpocznie swoją faktyczną działalność podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

– Rok temu Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu RP swój projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej, która nie jest i nie będzie żadną konkurencją dla jakichkolwiek uczelni, ale jest płaszczyzną debaty, płaszczyzną wymiany doświadczeń i współpracy naukowców z całego świata – wskazywał minister Przemysław Czarnek. 

Akademia Kopernikańska jest oparta na pięciu filarach, odpowiadających obszarom dokonań Mikołaja Kopernika, które stały się podstawą organizacji izb. Są to: astronomia, ekonomia, prawo, medycyna oraz teologia i filozofia. Działalność Akademii Kopernikańskiej będzie koncentrować się na wybranych obszarach badawczych wyznaczonych przez zakres tematyczny działających w niej izb: Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych, Nauk Medycznych, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Filozofii i Teologii oraz Nauk Prawnych. Przewidziano też Izbę Laureatów Nagród Kopernikańskich.

Akademia będzie realizować program obejmujący m.in. finansowanie badań naukowych, w tym przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów Mikołaja Kopernika, wspieranie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, przyznawanie nagród czy powoływanie ambasadorów Akademii Kopernikańskiej. 

Dzień Nauki Polskiej 

W Dniu Nauki Polskiej Minister Edukacji i Nauki złożył życzenia wszystkim przedstawicielom świata nauki: – Życzę również wszystkim Państwu rektorom reprezentującym polską naukę, żeby polska nauka, bardzo ważna część europejskiej i światowej nauki, dzięki również swojemu patronowi Mikołajowi Kopernikowi, była jeszcze silniejsza i jeszcze bardziej służyła całemu światu. 

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest publiczną uczelnią akademicką utworzoną w 1945 r. Częścią UMK jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Obecnie uczelnia kształci 17 659 studentów, w tym ponad tysiąc studentów zagranicznych, na 110 kierunkach. 

Uczelnia jest laureatem Programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Zajęła 9. miejsce i ma zagwarantowane w latach 2020-2026 coroczne zwiększenie finansowania w wysokości 10 proc. subwencji z 2019 r. na realizację planów rozwojowych zawartych we wnioskach konkursowych.

Wideo

Zdjęcia (24)

{"register":{"columns":[]}}