Szef MEiN podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii Pożarniczej: Jesteśmy murem za polskim mundurem
27.09.2023
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w inauguracji roku akademickiego 2023/2024 w Akademii Pożarniczej. 1 sierpnia dotychczasowa Szkoła Główna Służby Pożarniczej zmieniła nazwę i stała się pełnoprawną akademią. Podczas uroczystości szef MEiN zapowiedział zwiększenie nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe o kilka miliardów złotych w przyszłym roku.
Zwiększenie nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w przyszłym roku
Podczas uroczystości Minister Edukacji i Nauki poinformował o decyzji Rady Ministrów dotyczącej zwiększenia budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe w przyszłym roku. – Pomimo tych ciężkich czasów wojennych, zawirowań, kryzysów migracyjnych, nielegalnych imigrantów, pomimo wielu problemów z tym związanych, zwiększamy budżet nauki i szkolnictwa wyższego w stosunku do poprzedniego roku o kolejne kilka miliardów złotych. Będzie to miało znakomite przełożenie nie tylko na wynagrodzenia dla naukowców i pracowników w szkołach wyższych, ale także na rozwój polskiej nauki – zaznaczył szef resortu.
Akademia Pożarnicza ma nowy sztandar
1 sierpnia dotychczasowa Szkoła Główna Służby Pożarniczej zmieniła nazwę na Akademia Pożarnicza. Stąd też ważnym elementem pierwszej inauguracji roku akademickiego było wręczenie nowego sztandaru. Wiceprzewodniczącym komitetu honorowego nadania sztandaru został Minister Edukacji i Nauki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że to szczególny honor i wyróżnienie.
– To szczególny zaszczyt, bo my, Polacy, wychowani w kulturze polskiej, dokładnie wiemy co, to znaczy służba, dokładnie wiemy, ile zawdzięczamy wszyscy Waszemu poświęceniu, Waszej misji, Waszemu oddaniu sprawie bezpieczeństwa państwa polskiego i Polaków. My, Polacy, po prostu jesteśmy murem za polskim mundurem. A mundur to szczególny – mundur funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej – mówił minister Przemysław Czarnek.
Szef resortu edukacji i nauki zwrócił uwagę, że rozwój uczelni ma wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju i polskich obywateli. – Nie ma bezpiecznej Polski bez rozwijającej się Państwowej Straży Pożarnej. Nie ma zatem bezpiecznej Polski bez rozwijającej się ciągle Akademii Pożarniczej – zaznaczył.
Ślubowanie strażaków w służbie kandydackiej
Tradycyjnym punktem rozpoczęcia roku akademickiego w Akademii Pożarniczej było uroczyste ślubowanie strażaków w służbie kandydackiej. Akt ślubowania odebrał Rektor-Komendant Akademii Pożarniczej nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni. Warunkiem dopuszczenia do ślubowania było pomyślne ukończenie I części szkolenia podstawowego w zawodzie strażak w ramach dwumiesięcznego zgrupowania szkoleniowego.
Podczas zgrupowania przyszli strażacy zgłębiali swoją wiedzę pożarniczą i ratowniczą, realizując zajęcia teoretyczne i praktyczne z przedmiotów: bezpieczeństwo i higiena pracy, służba w Państwowej Straży Pożarnej, fizykochemia spalania i środki gaśnicze, sprzęt do działań ratowniczych, taktyka zwalczania pożarów czy taktyka działań ratowniczych.
Wyróżnienia dla zasłużonych funkcjonariuszy
Ważnym elementem uroczystości było wręczenie orderów i odznaczeń. Wyróżnienia wręczyli – w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera oraz Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Otrzymali je:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – Rektor-Komendant Akademii Pożarniczej nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni,
- Brązowy Krzyż Zasługi – st. bryg. Krzysztof Łącki,
- Złoty Medal za Długoletnią Służbę – Jolanta Bańko,
- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę – bryg. Agnieszka Chotomska,
- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę – bryg. Stanisław Łazowy.
Uroczystość zakończyło ślubowanie studentów pierwszego roku, którzy odebrali z rąk Rektora-Komendanta nadbryg. dr inż. Mariusza Feltynowskiego decyzje o przyjęciu na studia.
Akademia Pożarnicza
Akademia Pożarnicza to publiczna uczelnia kształcąca pożarniczą kadrę oficerską oraz specjalistów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i bezpieczeństwa cywilnego. Rozpoczęła działalność w roku akademickim 1981/1982 jako Szkoła Główna Służby Pożarniczej. 1 sierpnia 2023 r. zmieniła nazwę na „Akademia Pożarnicza”. Uczelnią kieruje Rektor-Komendant nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni.
Uczelnia prowadzi studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie na kierunkach: bezpieczeństwo i higiena pracy, bezpieczeństwo wewnętrzne, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria bezpieczeństwa, ratownictwo medyczne, ratownictwo, ochrona ludności i pomoc humanitarna oraz zarządzanie ratownictwem i ochroną ludności.
Misją szkoły jest wychowanie studentów w poczuciu patriotyzmu i ofiarności w służbie oraz poszanowaniu dyscypliny. Akademia Pożarnicza jest uczelnią służb państwowych i jednocześnie jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej. Nadzór nad działalnością szkoły sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.