W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MEiN podczas otwarcia oddziałów przedszkolnych w Szkole Polskiej w Berlinie: dzisiaj jest historyczny dzień

14.10.2022

Minister Edukacji i Nauki wziął udział w uroczystym otwarciu oddziałów dla dzieci w wieku 3-6 lat w Szkole Polskiej im. gen. Stefana Grota-Roweckiego przy Ambasadzie RP w Berlinie. To pierwsze polskie państwowe przedszkole poza granicami kraju. Podczas wizyty w stolicy Niemiec szef MEiN zapowiedział otwarcie kolejnych polskich placówek oświatowych: w Bremie, Essen, Lipsku i Hanowerze.

Zdjęcie z wizyty Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka w Berlinie

Popularyzowanie języka polskiego wśród Polaków mieszkających w Niemczech

Według aktualnych szacunków w samym tylko Berlinie żyje nawet do pół miliona Polaków, w tym prawie 100 tys. dzieci. Jak wskazywał Minister Edukacji Nauki jedynie niewielka ich grupa uczy się języka polskiego.

– Języka polskiego uczy się jedynie kilkaset polskich dzieci w Berlinie. Naszą rolą jest umożliwienie polskim dzieciom mieszkającym w Niemczech dostępu do nauki języka polskiego jako języka ojczystego – podkreślał Minister Edukacji Nauki podczas wizyty w Niemczech. 

Minister Przemysław Czarnek wskazywał, że nauczanie języka polskiego i podtrzymywanie łączności z Ojczyzną przodków powinny być realizowane od najwcześniejszych etapów edukacji, dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki będzie finansowało także polskie przedszkola funkcjonujące poza granicami kraju: – Zmieniliśmy przepisy w polskich ustawach oświatowych, żeby państwo polskie, przy pomocy swoich agend, mogło być organem prowadzącym dla przedszkoli – zaznaczył.

Uczestnicząc w uroczystości otwarcia oddziałów przedszkolnych w Szkole Polskiej w Berlinie, szef MEiN zapowiedział uruchomienie kolejnych polskich placówek oświatowych w Niemczech: – Dziś mamy wspaniały dzień. Otwieramy oddziały przedszkolne w Szkole Polskiej w Berlinie. Otworzymy również nowe szkoły w Bremie, Essen, Lipsku i Hanowerze. Te placówki będą funkcjonowały ze środków pochodzących z budżetu państwa. 

Szef resortu edukacji mówił o zmianach w przepisach dotyczących polskich nauczycieli za granicą oraz wzmocnieniu działalności Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Zapowiedział, że środki z Instytutu Kolbego w pierwszej kolejności trafią do Polaków w Niemczech. 

Zwracając się do całej społeczności szkolnej – uczniów, rodziców nauczycieli – szef MEiN powiedział: – Jesteście państwo Polsce niezwykle potrzebni. 

Przedszkole w Szkole Polskiej w Berlinie 

Oddziały dla dzieci w wieku 3-6 lat w Szkole Polskiej im. gen. Stefana Grota-Roweckiego przy Ambasadzie RP w Berlinie to pierwsze polskie państwowe przedszkole poza granicami kraju. Rolą placówki jest przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w Szkole Polskiej. Wychowankowie poprzez zabawę, udział w warsztatach, śpiewanie polskich piosenek, słuchanie i oglądanie polskich bajek będą poznawać polską kulturę, tradycję i zwyczaje. 
Zajęcia przedszkolne są bezpłatne i finansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Berlinie

Szkoła Polska im. gen. Stefana Grota-Roweckiego przy Ambasadzie RP w Berlinie działa od 1970 r. Samorząd uczniowski szkoły podejmuje liczne inicjatywy o charakterze patriotycznym. Organizuje uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej, upamiętnia pomordowanych i więzionych w Sachsenhausen oraz uczestniczy w akcji „Zapal znicz na polskiej mogile”. 

Wideo

Zdjęcia (24)

{"register":{"columns":[]}}