Szkoła do hymnu 2022 – wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – udział Kierownictwa MEiN
09.11.2022
Już po raz piaty zaprosiliśmy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, a także placówki polonijne do udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach zaproponowaliśmy wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to czwartek, 10 listopada.
Zachęcamy uczniów i nauczycieli, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób chcemy włączyć społeczności szkolne we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W wydarzeniu wezmą udział również członkowie kierownictwa MEiN. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zaśpiewa Mazurka Dąbrowskiego razem z uczniami i kadrą pedagogiczną Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym w woj. podkarpackim).
Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek odśpiewa hymn narodowy razem z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Wołominie w woj. mazowieckim.
Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki w ramach akcji spotka się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie w woj. Małopolskim.
Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski odśpiewa Mazurka Dąbrowskiego wraz z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie w woj. łódzkim.
Zgłoszenia do akcji „Szkoła do hymnu”
Aby wziąć udział w akcji, dyrektor szkoły/przedszkola/placówki oświatowej lub inna uprawniona przez niego osoba musi wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie Pracownika w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankiety”). Zgłoszenia można przesyłać do środy, 9 listopada br. do godz. 23:59.
Na chwilę publikacji tego ogłoszenia do akcji zgłosiło się 17 290 szkół i placówek z Polsce i 298 zagranicznych.
Każda placówka, która weźmie udział w akcji, otrzyma pamiątkowy dyplom.
Zgłoszenia – szkoły polonijne
Do udziału w przedsięwzięciu jak zawsze zaprosiliśmy także szkoły polonijne i polskie szkoły za granicą. Placówki zainteresowane włączeniem się do akcji „Szkoła do hymnu” poprosimy o wypełnienie ankiety dostępnej na stronie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje:
- kraj, w którym znajduje się przedszkole/szkoła/placówka oświatowa,
- nazwa przedszkola/szkoły/placówki oświatowej,
- typ przedszkola/szkoły/placówki oświatowej,
- liczba uczniów przedszkola/szkoły/ placówki oświatowej,
- adres e-mail przedszkola/szkoły/placówki oświatowej.
Placówki polonijne także otrzymają pamiątkowe dyplomy.
„Szkoła do hymnu” – relacje ze wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”
Chętnie zapoznamy się z relacjami szkół, przedszkoli i placówek oświatowych ze wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Zachęcamy do publikowania komunikatów na stronach internetowych placówek oraz udostępniania zdjęć i filmów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu.
Wspólne śpiewanie hymnu w ubiegłych latach
„Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 r. Od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Do akcji zawsze włączały się także placówki polonijne z całego świata.
W 2018 r. wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” odbyło się pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”. W akcji uczestniczyło blisko 5 mln uczniów (4 867 937) i prawie 480 tys. nauczycieli (475 235) w 24 439 przedszkolach, szkołach i placówkach. Dodatkowo w akcję zaangażowało się prawie 14 tys. uczniów (13 702) oraz 1 055 nauczycieli ze 109 szkół polonijnych z całego świata.
W roku 2019 hymn zaśpiewało 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół z całego kraju oraz ponad 100 placówek polonijnych. W roku 2020 – mimo trwającej epidemii i kształcenia na odległość – do akcji w różnej formie przystąpiło w sumie 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju oraz 134 placówki polonijne.
W ubiegłym roku „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał w prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju.