To był dobry rok, pełen wyzwań, ale dużo lepszy niż poprzedni – minister Przemysław Czarnek na zakończeniu roku szkolnego w Siedlcach
24.06.2022
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w ogólnopolskim zakończeniu roku szkolnego 2021/2022, które odbyło się w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Siedlcach. Podczas uroczystości szef MEiN podsumował najważniejsze zmiany w systemie edukacji wprowadzone w ostatnich miesiącach.
Uroczyste podsumowanie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
– To był dobry rok pełen wyzwań, ale dużo lepszy niż poprzedni – mówił minister Przemysław Czarnek, podsumowując rok szkolny 2021/2022. Szef MEiN zwrócił uwagę na powrót do nauczania stacjonarnego w szkołach i placówkach oraz podkreślił, jak ważną rolę odgrywa ono w rozwoju młodych ludzi.
Podczas uroczystości minister Przemysław Czarnek mówił o programach i przedsięwzięciach realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Są one ukierunkowane na unowocześnienie polskiej szkoły, a także wsparcie uczniów po okresie pandemii: – W ponad 90 proc. szkół za blisko 200 mln zł przeprowadzono zajęcia wspomagające. Niewątpliwie pozwoliły one na nadrobienie choćby części zaległości wynikających z nauki zdalnej – wskazywał Minister Edukacji i Nauki.
Szef resortu odniósł się także do kwestii kształcenia ukraińskich uchodźców w polskim systemie edukacji: – 160 tys. uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, ok. 40 tys. w przedszkolach. To dzieci i młodzież przyjęte z otwartym sercem przez nauczycieli, dyrektorów, a nade wszystko przez uczniów. I za to wszystko bardzo serdecznie Wam dziękujemy. Zdaliście znakomicie egzamin z empatii i z otwartości. Otworzyliście się na potrzeby tych, którzy uciekają przed grozą i dramatem wojny – mówił.
Ważne miejsce w wystąpieniu ministra Przemysława Czarnka zajęła kwestia inwestycji w rozwój infrastruktury edukacyjnej. Rekordowe środki, które rząd przeznaczył na ten cel, umożliwiają rozwój potencjału dydaktycznego i unowocześnianie polskich szkół. Szef MEiN poinformował również o programie wsparcia inwestycyjnego szkół niesamorządowych. Przedsięwzięcie ruszy 15 lipca br.
– To są nowe podstawy prawne, które pozwalają wspierać dzieci i młodzież we wszystkich szkołach w Polsce, bez względu na to, czy są one prowadzone przez samorządy, czy podmioty niesamorządowe – mówił Minister Edukacji i Nauki.
Szef MEiN życzył udanych i spokojnych wakacji oraz bezpiecznego powrotu do obowiązków szkolnych 1 września.
List premiera Mateusza Morawieckiego
Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Siedlcach odczytano list premiera Mateusz Morawieckiego. W swoim liście szef rządu napisał, że edukacja to najlepsza inwestycja w rozwój naszego: – Zakończony etap nauki był pełen trudu i poświęcenia, ale jednocześnie oznaczał wielką satysfakcję ze świetnie wykształconych wychowanków. Młodzi ludzie, opuszczając mury szkoły, mają perspektywę bycia świadomymi obywatelami naszej Ojczyzny, zaangażowanymi w życie społeczne i rodzinne. Wierzę głęboko, że edukacja to najważniejsza inwestycja na przyszłość. To jest nasza odpowiedzialność wobec współczesnych i przyszłych pokoleń. Proszę przyjąć wyrazy szacunku i uznania dla pracy nauczycieli, pedagogów i pracowników systemu edukacji oraz wysiłku uczniów.
Całej społeczności szkolnej Prezes Rady Ministrów życzył sukcesów, wielkiej satysfakcji i radości z pracy, a także entuzjazmu, motywacji i wiary w swoje możliwości.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach jest szkołą publiczną prowadzoną przez diecezję siedlecką. W 18 oddziałach placówki uczy się 460 uczniów. Szkoła posiada nowoczesną bazę dydaktyczną, laboratorium językowe oraz dwie pracownie komputerowe wyposażone w projektory multimedialne, profesjonalne nagłośnienie, kalkulatory graficzne, sprzęt audiowizualny oraz tablice interaktywne.
Szkoła kładzie nacisk na naukę języków obcych: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, włoskiego i łaciny. W placówce prowadzone są zajęcia teatralne, a przedstawienia wystawiane są także w językach obcych. Szkoła rozszerza swoją ofertę nauczania o dodatkowe przedmioty, m.in.: filozofię, bankowość, prawoznawstwo, bioetykę, ekonomię, teorię i praktykę giełdy, geografię ekonomiczną czy wybrane elementy rachunkowości.