Udział ministra Przemysława Czarnka w ostatnim pożegnaniu śp. mjr. Jana Jabłońca, ps. „Fiat”
19.01.2021
Dziś, 19 stycznia br. w Lublinie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. mjr. Jana Jabłońca, ps. „Fiat”, żołnierza Armii Krajowej z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. W wydarzeniu uczestniczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Podczas uroczystości minister wziął udział w przekazaniu awansu wojskowego na stopień majora dla śp. Jana Jabłońca.
– Wszyscy Ci, którzy doczekali niepodległości, którzy walczyli wspólnie w jednym oddziale, w jednej armii, i odeszli na wieczną chwałę – odeszli już do tego lepszego, wiecznego życia – mówił Minister Edukacji i Nauki podczas uroczystości pogrzebowych.
– Dziękujemy Bogu, że dane jest nam żyć w czasach, kiedy mogliśmy ich gościć, słuchać, spotykać i uczestniczyć z nimi we wszystkich uroczystościach. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki jest to skarb móc obcować z tymi świadkami historii. Historii, która doprowadziła nas do tego miejsca, do niepodległego państwa polskiego i niepodległej ojczyzny.
– W tym momencie mam takie poczucie, że również i po nim przejmiemy pałeczkę w sztafecie pokoleń po to, żeby nieść ją dalej i żeby wszystkie te ideały i wartości przekazać następnym pokoleniom. My będziemy to robić drogi Majorze, Janie, Drogi Przyjacielu. Jan Jabłoniec, pseudonim „Fiat”, major, dobrze zasłużył się Rzeczpospolitej Polskiej. Cześć Jego pamięci! – podkreślił minister.
Sylwetka śp. mjr. Jana Jabłońca ps. „Fiat”
Mjr Jan Jabłoniec w 1944 r. opuścił Lublin i trafił do oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. W 6. Samodzielnym Plutonie 8 Pułku Piechoty Legionów AK przyjął pseudonim „Fiat”. Złożył przysięgę wojskową w lutym 1944 r. i walczył do maja 1945 r.
Brał udział w walkach z Niemcami, w akcji „Burza” (pozyskując broń dla oddziału „Uskoka”) oraz w walkach z Sowietami na Lubelszczyźnie, na terenie w Lasów Parczewskich, Czemiernickich i Kozłowieckich. W tym czasie został kilkukrotnie ranny.
Po 1945 r. nie kontynuował walki z bronią w ręku, jednak utrzymywał kontakty z podziemiem niepodległościowym i pod nazwiskiem „Woźniak” pełnił funkcje wywiadowcze. Informował „Uskoka” o działaniach komunistów i ich donosicieli na swoim terenie. Po wojnie brał aktywny udział w życiu kombatanckim, w wielu wydarzeniach patriotycznych i rocznicowych, w czasie licznych spotkań głosił prelekcje jako świadek historii. Uczył patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.
W 2018 r. został wybrany na Ojca Sztandaru Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady (część polska) przez członków Społecznego Komitetu Ufundowania Sztandaru. Uhonorowany m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, który wręczył mu Prezydent RP Andrzej Duda podczas ostatnich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pałacu Prezydenckim 1 marca 2020 r.