W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział ministra Przemysława Czarnka w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego

03.11.2021

Dziś, 3 listopada br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w ostatnim pożegnaniu ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego – kapłana archidiecezji lubelskiej, duszpasterza wspólnot języka hebrajskiego i Polonii w Izraelu, ocalonego z Holokaustu Polaka żydowskiego pochodzenia. Uroczystości pogrzebowe odbyły się Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. Na wniosek Ministra Edukacji i Nauki ks. inf. Grzegorz Pawłowski został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Udział ministra Przemysława Czarnka w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego, minister Przemysław Czarnek przemawia podczas uroczystości.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla śp. ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego

Podczas uroczystości pogrzebowych minister Przemysław Czarnek – w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – wręczył na ręce Jego Ekscelencji ks. abp. Stanisława Budzika Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane ks. inf. Grzegorzowi Pawłowskiemu na wniosek Ministra Edukacji i Nauki. 

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kościelnych.  W nabożeństwie uczestniczyli m.in.: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Prezydent Lublina dr Krzysztof Żuk oraz proboszcz parafii św. Abrahama w Beer Sheva w Ziemi Świętej ks. dr Piotr Żelazko.

Sylwetka śp. ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego

Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner) urodził się 15 września 1931 (1933) r. w Gdeszynie w rodzinie zamojskich Żydów. Jego bliscy zginęli w czasie II wojny światowej z rąk Niemców. On sam ocalał dzięki pomocy Polaków, którzy udzielili mu schronienia i nadali nowe nazwisko. Był wychowywany w wierze katolickiej.

Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1958 r. Od roku 1970 sprawował posługę duszpasterską w Ziemi Świętej, pełniąc na świecie rolę duchowego ambasadora Lublina, województwa lubelskiego oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 

Kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej i Honorowy Obywatel Miasta Lublin. 

Zmarł w wieku 90 lat.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}