Udział sektora prywatnego w reorganizacji systemu edukacji – panel z udziałem wiceminister Marzeny Machałek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu
09.09.2021
Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEiN wzięła dziś udział w dyskusji na temat udziału sektora prywatnego w systemie edukacji. Paneliści próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące procesu dostosowywania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy.
Podczas dyskusji poruszono temat współpracy przedsiębiorstw z placówkami edukacyjnymi. Uczestnicy panelu wspólnie ocenili, że taka współpraca jest niezbędna. Prelegenci dzielili się doświadczeniami, jak wygląda taka współpraca z perspektywy zainteresowanych stron: poszczególnych placówek różnego szczebla. Tematem rozmowy była również kwestia wyzwań, przed którymi stoi system oświaty w kontekście współczesnego rynku pracy oraz wyzwania jakie pojawiają się w związku z taką współpracą i jakie wnioski z tego płyną.
Wiceminister Marzena Machałek w swoim wystąpieniu podkreśliła, czym jest system edukacji we współczesnym świecie.
- System edukacji to dobre przygotowanie do rynku pracy. Przygotowanie do zawodu odbywa się przez całe życie. Rzeczywistość zmienia się bardzo dynamicznie. Szkoła powinna uczyć gotowości do kształcenia przez całe życie – dodała wiceminister.
Wiceszefowa MEiN powiedziała, że jeszcze kilka lat temu szkoły w sposób niedostatecznie dobry przygotowywały młodych ludzi do pracy. Kluczem zmian było połączenie kształcenia zawodowego ze światem biznesu.
Wprowadzone w ostatnich latach zmiany doprowadziły do tego, że więcej osób wybiera kształcenie zawodowe i branżowe, co podkreśliła wiceminister Marzena Machałek.
- Odbudowanie prestiżu kształcenia zawodowego i branżowego spowodowało zmianę trendów. Zarówno młodzież, jak i rodzice nabrali zaufania do tego typu kształcenia – dodała Marzena Machałek. - Do tych zmian przyczyniło się również przygotowanie i wprowadzenie doradztwa zawodowego już w szkole podstawowej. - Wprowadziliśmy również instrumenty zachęcające pracodawców do współpracy - zaznaczyła Wiceszefowa MEiN.
Wiceminister Edukacji i Nauki powiedziała również, że problem z pracownikami jest nie tylko problemem Polski i że jest on wynikiem wielu uwarunkowań. Wśród takich powodów można wymienić m.in. kwestię przygotowywania do rynku pracy. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w człowieka i jego edukację to najważniejsza inwestycja - podkreśliła wiceminister.
Uczestnikami dzisiejszej dyskusji podczas Forum byli także: Andrzej Panasiuk, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy; Przemysław Bożek, Prezes Zarządu, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.; Paweł Czarnecki, Rektor, Collegium Humanum - Szkoły Głównej Menedżerskiej; Ihor Cependa, Rektor Podkarpackiego Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka.
Dyskusję moderował Jarosław Hermaszewski, wykładowca, z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie.