Udział wiceminister edukacji w posiedzeniu Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu w Brukseli
08.11.2019
W piątek, 8 listopada br. w Brukseli odbyła się sesja edukacyjna posiedzenia Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu, w której uczestniczyła Iwona Michałek Sekretarz Stanu w MEN.
W porannej części Rady UE po raz pierwszy w historii tego gremium odbyła się wspólne debata ministrów edukacji i finansów, której tematem przewodnim była „Silna baza gospodarcza dla Europy: dążenie do skuteczności, wydajności i jakości kształcenia i szkolenia".
Celem debaty było zwrócenie uwagi na znaczenie inwestycji w edukację dla rozwoju społeczno-gospodarczego Unii. Zastanawiano się również nad rozwiązaniami dotyczącymi skuteczności i wydajności tych inwestycji, a także ich rezultatów.
– Przeznaczanie funduszy na edukację należy traktować jako inwestycję, która sprzyja wzrostowi i może promować sprawiedliwość społeczną oraz innowacyjną i konkurencyjną gospodarkę oferującą dobre perspektywy zatrudnienia – podkreśliła wiceminister Iwona Michałek w swoim wystąpieniu.
W tej części Rady UE, jako przedstawiciel obszaru finansów, wiceminister edukacji towarzyszył Piotr Nowak Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.
Popołudniowa część Rady UE odbyła się wyłącznie w gronie ministrów edukacji, którzy przyjęli dwa dokumenty:
- konkluzję w sprawie kluczowej roli polityk uczenia się przez całe życie we wzmacnianiu społeczeństw z myślą o technologicznej i ekologicznej transformacji wspierającej trwały oraz włączający wzrost,
- rezolucję w sprawie dalszego rozwijania europejskiego obszaru edukacji w celu wsparcia zorientowanych na przyszłość systemów kształcenia i szkolenia.
Ministrowie edukacji przeprowadzili również dyskusję na temat sztucznej inteligencji
w kształceniu i szkoleniu, która stawia wyzwania w zakresie kształtowania polityki edukacyjnej. Ministrowie zastanawiali się, w jaki sposób lepiej wykorzystać sztuczną inteligencje w edukacji, tak aby UE zwiększyła swoją rolę w globalnej gospodarce.
– Pokolenia obecnych i przyszłych uczniów to pokolenia dorastające w otoczeniu technologii cyfrowych. Systemy kształcenia i szkolenia muszą odpowiednio reagować na postępującą cyfryzację wszystkich sfer życia społeczno-gospodarczego – podkreśliła wiceminister Iwona Michałek.
Poza formalnym posiedzeniem Rady UE odbył się również lunch ministrów edukacji poświęcony tematowi poprawy dostępu do wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem. Podczas tego spotkania wiceminister Iwona Michałek przedstawiła rozwiązania, dzięki którym w Polsce obserwuje się wzrost wskaźnika upowszechnienia edukacji przedszkolnej.