W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uniwersyteckie Centrum Badania Wolności Religijnej otwarte

18.02.2021

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął dziś, 18 lutego udział w otwarciu Uniwersyteckiego Centrum Badania Wolności Religijnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Głównym zadaniem jednostki będzie m.in. kontynuowanie prowadzonych od lat badań dotyczących wolności religijnej oraz rozpoznawanie potrzeb z zakresu pomocy humanitarnej i chrystianofobii. Oprócz prowadzenia działalności badawczej uczelnia kształci duchownych z krajów afrykańskich, w których istnieją prześladowania religijne.

Na pierwszym planie rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który stoi przy mikrofonie. Na twarzy ma czarną maseczkę. Obok minister Przemysław Czarnek w maseczce na twarzy. Obaj ubrani w garnitur. W tle baner UKSW.

– W świecie dochodzi do brutalnych ataków na chrześcijan, wcale nie mniejszych niż przed wiekami. Zjawisko to dotarło już do Europy. Dlatego z tym większą radością przyjąłem informację o otwarciu Centrum Badania Wolności Religijnej na UKSW – powiedział minister Przemysław Czarnek. 

Uniwersyteckie Centrum Badania Wolności Religijnej (UCBWR) zostało powołane specjalnym Zarządzeniem Rektora Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego. Ministerstwo Edukacji i Nauki wsparło działanie Centrum dotacją w wysokości 1,5 mln zł.

– Obserwujemy, co dzieje się w świecie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom świata i Kościoła, nasz Uniwersytet podjął działania edukacyjne na rzecz osób prześladowanych za wiarę – powiedział Rektor UKSW. – Prowadzimy kierunek kształcący duchownych z krajów afrykańskich, w których istnieją prześladowania religijne.

Kontynuacja badań nad wolnością religijną na UKSW

Od lat badania nad wolnością religijną prowadzi wielu naukowców UKSW. Nowopowstałe Centrum jest więc niejako przedłużeniem, rozszerzeniem i pogłębieniem tych działań. 

Podczas konferencji Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do nasilającego się zjawiska chrystianofobii. 

– Badania naukowe są kluczowe, aby mieć przegląd sytuacji na świecie, w Europie i w Polsce. Abyśmy mogli zabezpieczyć nasz region przed atakami na wolność religijną i ludzi wierzących każdego wyznania. W szczególności chrześcijan, których w Polsce jest najwięcej – zaznaczył minister Przemysław Czarnek. 

Potrzeba naukowego podejścia do kwestii wolności religijnej

O tym, że wolność religijna jest ważna w każdym miejscu na świecie, nie tylko na Bliskim Wschodzie czy w Afryce, mówił podczas briefingu dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badania Wolności Religijnej ks. prof. Waldemar Cisło. Powołał się przy tym na raport stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy ONZ, z którego wynika, że rocznie z powodu wyznawanej wiary ginie 105 tys. chrześcijan. 

– Wszystkie organizacje monitorujące wolność religijną mówią, że chrześcijaństwo jest religią najbardziej prześladowaną na świecie. We Francji ataki na miejsca kultu judaizmu czy islamu spadły w ciągu roku o 58 proc., natomiast ataki na miejsca kultu chrześcijan wzrosły o 90 proc. – mówił ks. prof. Waldemar Cisło, podkreślając potrzebę naukowego podejścia do tematu wolności religijnej. Zaznaczył, że podobne ośrodki akademickie jak UCBWR istnieją w wielu innych krajach, choćby w Stanach Zjednoczonych czy na Węgrzech. 

Kształcenie studentów z krajów afrykańskich, gdzie istnieją prześladowania religijne

Podczas wydarzenia nakreślono zakres działań nowej jednostki uniwersyteckiej, której początki na UKSW wiążą się z kształceniem księży z najbardziej prześladowanych religijne krajów Afryki. W tej chwili na uczelni studiuje 17 osób z ośmiu krajów afrykańskich. Kilkanaście z nich uczestniczyło w spotkaniu z ministrem Przemysławem Czarnkiem. 

– Studenci, którzy nam dziś towarzyszą, wrócą do swoich krajów ze zdobytą na UKSW wiedzą i będą kształtować świadomość intelektualną swoich społeczeństw – podkreślił ks. prof. Ryszard Czekalski.

Zadania UCBWR

Do zadań Uniwersyteckiego Centrum Badania Wolności Religijnej należy m.in. prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych na temat wolności religijnej, rozpoznawanie potrzeb i formowanie postulatów z zakresu pomocy humanitarnej i chrystianofobii. Celem działania UCBWR jest także upowszechnianie wiedzy na temat organizacji państwowych, międzynarodowych, społecznych, charytatywnych i kościelnych działających w tej dziedzinie. 


 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}