W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika

13.09.2023

W Lublinie uroczyście otwarto Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Wydarzeniu towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa, której uczestnicy dyskutowali o tym, czy federalizacja Unii Europejskiej jest zagrożeniem dla Polski i Europy? Głos w debacie zabrał także minister Przemysław Czarnek.

Zdjęcie z boku, w mrocznej sali za mównicą stoi minister Czarnek i mówi do mikrofonu.

Kolegium Nauk Prawnych – żywy pomnik Mikołaja Kopernika 

– To rzeczywiście wielki moment, że w Lublinie, gdzie w 1569 roku powstała unia lubelska, wskazywana jako coś, co było pierwowzorem dzisiejszej Unii Europejskiej, powstaje Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Powstaje w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tego nie możemy stracić z pola widzenia. Myśmy po to stworzyli Akademię Kopernikańską, żeby był to żywy pomnik na 550. urodziny Mikołaja Kopernika – pomnik międzynarodowy – mówił minister Przemysław Czarnek, nawiązując do tematyki konferencji i Roku Kopernikańskiego. 

Minister Edukacji i Nauki podkreślał, że Kolegium Nauk Prawnych nie będzie konkurencją ani dla wydziałów prawa w Lublinie, ani w pozostałej części Polski. – Kolegium Nauk Prawnych w Lublinie nie jest żadną konkurencją ani dla wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, ani dla wydziału prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ani dla jakiegokolwiek wydziału prawa jakiegokolwiek uniwersytetu w Polsce.

Szef resortu edukacji i nauki podkreślał, że nowa placówka będzie wspierała umiędzynarodowienie polskiej nauki oraz dyskusję akademicką na europejskim poziomie. 

– Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika – jako część tego wielkiego pomnika międzynarodowego na 550. rocznicę urodziny Mikołaja Kopernika – jest po to, aby być elitarną międzynarodową szkołą doktorską, która będzie prowadziła badania przy pomocy tych, którzy będą w tej szkole wzrastać, którzy będą robić swoje doktoraty – wskazywał szef MEiN. 

Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika

Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika z siedzibą w Lublinie właśnie rozpoczyna swoją działalność. Będzie to międzynarodowa przestrzeń refleksji prawników z całego kontynentu oraz miejsce kształcenia nowych elit prawniczych. Jego kierownikiem został prof. Fabrizio Giulimondi.

W Kolegium Nauk Prawnych będzie realizowane kształcenie w ramach Szkoły Doktorskiej Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w dyscyplinie nauki prawne. Program kształcenia realizowany przez placówkę będzie obejmował rozwój kompetencji badawczych oraz umiejętności wspomagających świadomą aktywność w procesach komunikacyjnych, wspierających zdolność doktoranta do działania w zespołach badawczych. 

Kolegium ma w przyszłości wprowadzić do polskich środowisk prawniczych nowe, dobrze wykształcone kadry, ukształtowane w innym środowisku naukowym, silnie umiędzynarodowionym, ale jednocześnie silnie ukorzenionym w przywiązaniu do fundamentów europejskiej cywilizacji prawnej.

Konferencja „Czy federalizacja Unii Europejskiej jest zagrożeniem dla Polski i Europy?”

Podczas konferencji dyskutowano na temat federalizacji Unii Europejskiej. Wśród prelegentów znaleźli się: Bronisław Sitek z Uniwersytetu SWPS, Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego, nowo powołany rektor Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Lublinie Fabrizio Giulimondi oraz Sekretarz Generalny Akademii Kopernikańskiej Krzysztof Górski. Głos w debacie zabrał również minister Przemysław Czarnek.

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}