Uroczystość odsłonięcia tablicy i wręczenia nagród im. Grażyny Langowskiej z udziałem wiceministra Dariusza Piontkowskiego
25.10.2021
Dziś, 25 października, w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej śp. Grażynie Langowskiej i wręczenie nagród dla nauczycieli i instytucji z udziałem wiceministra Dariusza Piontkowskiego.
W uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Grażynie Langowskiej wzięli udział także premier Mateusz Morawiecki, wicepremier oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Helena Kramarska, córka zmarłej Grażyny Langowskiej, wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.
Nagroda im. Grażyny Langowskiej
Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego powołały kapitułę nagrody im. Grażyny Langowskiej, nauczycielki, działaczki NSZZ „Solidarność”, uczestniczki I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ w Gdańsku, represjonowanej w stanie wojennym.
Nagroda jest skierowana do nauczycieli i wychowawców oraz instytucji i środowisk edukacyjnych. Będzie przyznawana w 3 kategoriach:
- Dla nauczycieli i wychowawców oraz instytucji, którzy działali w okresie „Solidarności” – za zaangażowanie polityczne. Nagroda będzie nadawana pośmiertnie. Przyznawać ją będzie Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.
- Dla nauczycieli wychowawców oraz instytucji polonijnych. Przyznawać ją będzie Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
- Dla nauczycieli wychowawców oraz instytucji w kraju wychowujących uczniów w duchu patriotycznym. Przyznawana przez Instytut Pamięci Narodowej.
Pierwsza edycja rozdania nagród odbyła się dziś w gmachu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tym wydarzeniem upamiętniono powołanie oraz działalność KEN oraz życie i skierowane ku uczniom i szkole społeczne zaangażowanie Grażyny Langowskiej.
Celem nagrody jest docenienie pracy nauczycieli i wychowawców, stowarzyszeń, instytucji edukacyjnych, którzy w duchu patriotycznym, idąc pod prąd współczesnym czasom i tendencjom, wychowują kolejne pokolenia młodzieży. Tegoroczni laureaci Nagrody to: Adam Błaszkiewicz, Adam Lichota, Ireneusz i Cecylia Gugulscy.
Podczas uroczystości została przedstawiona działalność opozycyjna Grażyny Langowskiej przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i wręczone nagrody jej imienia. Grażyna Langowska to nauczycielka, działaczka NSZZ „Solidarność”, uczestnik Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ w Gdańsku, represjonowana w stanie wojennym. Była Posłem na Sejm RP w latach 1989-1991 z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, uczestniczyła również w pracach Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego. W latach 1990-1996 pełniła funkcję kuratora oświaty, a w latach 1991-1997 była działaczem Porozumienia Centrum, następnie Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W latach 1997-2001 jako Poseł RP z listy AWS działała w Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Kultury i Środków Przekazu.
Podziękowanie dla nauczycieli
W drugiej części uroczystości głos zabrał wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. W swojej wypowiedzi podkreślił jak istotna jest rola nauczycieli w kształtowaniu młodych pokoleń.
- Znajdujemy się w okresie Dnia Edukacji Narodowej. To dobry moment żeby wszystkim nauczycielom pogratulować ich pracy. To od nas zależy jak będą kształtowane kolejne pokolenia, czy będą dobrymi obywatelami i dobrymi ludźmi. Nie tylko my nauczyciele mamy na to wpływ ale również rodzina, rówieśnicy i całe otoczenie ale bez istotnego udziału nauczycieli by się to nie udało – powiedział wiceminister Dariusz Piontkowski.
Sekretarz stanu w MEiN pogratulował wszystkim nauczycielom oraz złożył serdeczne życzenia. - Dlatego dziś chciałbym pogratulować wszystkim nauczycielom ich pięknej ale i trudnej pracy i życzę Państwu docenienia naszego wysiłku bo bez nas nie będzie dobrej Polski – dodał wiceminister.
Po swoim wystąpieniu Sekretarz Stanu w MEiN wręczył nagrody Ministra Edukacji i Nauki za szczególne zasługi w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej czterem osobom. Nagrodzeni zostali: Teresa Hablützel, nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy, Jadwiga Pietrzykowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pieckach, Małgorzata Świech-Twarowska, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, Elżbieta Wasiuk oraz dyrektor Zespołu Szkół w Pasłęku.
Po oficjalnych uroczystościach została zaprezentowana część artystyczna przygotowana przez uczniów Gimnazjum im. I. Kraszewskiego w Wilnie, Gimnazjum im. L. Komołowskiego w Połutniu oraz studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pochodzących z Litwy.
Foto: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego