W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy oraz powołanie Rady ds. Edukacji Uchodźców – konferencja prasowa z udziałem kierownictwa MEiN

09.03.2022

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy oraz powołanie Rady ds. Edukacji Uchodźców to główne tematy dzisiejszej konferencji z udziałem kierownictwa MEiN. Podczas spotkania przedstawiono rozwiązania, które zapewnią ukraińskim uczniom dostęp do edukacji, a także umożliwią kontynuowanie studiów i kariery naukowej w Polsce. W konferencji uczestniczyli minister Przemysław Czarnek oraz wiceministrowie Dariusz Piontkowski, Marzena Machałek, Tomasz Rzymkowski oraz Włodzimierz Bernacki.

Od lewej minister Przemysław Czarnek, wiceminister Dariusz Piontkowski, wiceminister Marzena Machałek, wiceminister Włodzimierz Bernacki, wiceminister Tomasz Rzymkowski oraz rzecznik prasowy Anna Ostrowska. Wiceminister Piontkowski stoi przy mikrofonie. Biało-czerwone tło w tle oraz ekran z tekstem.

Minister Przemysław Czarnek przedstawił rozwiązania dotyczące oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki przyjęte przez Radę Ministrów w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, tzw. specustawie. Szef MEiN zwrócił uwagę, że najlepszą formą włączenia dzieci ukraińskich w polski system edukacji jest tworzenie oddziałów przygotowawczych.
 
– Dołączenie dzieci ukraińskich, które nie mówią w języku polskim, do klas z polskimi dziećmi mogłoby stanowić dla nich dodatkowy stres. Oszczędźmy im tego stresu, dzieci ukraińskie mają go już wystarczająco dużo – mówił minister Przemysław Czarnek. – Większą korzyścią dla tych dzieci będzie zorganizowanie dla nich edukacji w swoim środowisku, w swoim gronie. Stąd utworzenie oddziałów przygotowawczych. W ramach tych oddziałów prowadzona będzie nauka języka polskiego oraz przygotowanie do kolejnych etapów edukacji – wskazywał Minister Edukacji i Nauki. 
 
Szef MEiN podkreślił, że takie rozwiązanie przygotuje dzieci na dwie możliwości – pozostanie w Polsce lub powrót do Ukrainy. Zaznaczył jednocześnie, że oddziały przygotowawcze mogą funkcjonować poza szkołami i wykorzystywać infrastrukturę, która nie jest przeznaczona na cele oświatowe. Podał jako przykład Ośrodek Rozwoju Edukacji. W Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku zostanie otwarty oddział przygotowawczy, w którym dzieci z Ukrainy będą miały zapewnioną edukację.
 
– Dla dzieci z Ukrainy tworzymy jak najmniej inwazyjny system, w którym będzie zagwarantowana opieka edukacyjna – dodał Minister Edukacji i Nauki.
 
Do kwestii utworzenia oddziałów przygotowawczych odniósł się też Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski: – Zdajemy sobie sprawę, że trudno będzie znaleźć wiele tysięcy nauczycieli posługujących się językiem ukraińskim. Stąd w oddziałach przygotowawczych będą uczyli głównie nauczyciele polscy z poszczególnych przedmiotów, w tym nauczyciele języka polskiego. Oddziały przygotowawcze to też miejsce dla nauczycieli z Ukrainy, którzy znają przynajmniej częściowo język polski. Będą oni służyli pomocą uczniom z Ukrainy w zrozumieniu treści przekazywanych przez polskich nauczycieli – wskazał wiceminister Dariusz Piontkowski. 
 
Kwestie dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego zawarte w specustawie przybliżył z kolei wiceminister Włodzimierz Bernacki. Podkreślił, że zaproponowane rozwiązania umożliwiają ukraińskim studentom kontynuowanie studiów w Polsce, a pracownikom naukowo-dydaktycznym pracę w polskich uczelniach i instytutach badawczych.
 
– Studentom, obywatelom Ukrainy, przebywającym w Polsce będą przysługiwały podobne świadczenia i podobne uprawnienia do świadczeń socjalnych jak studentom polskim, a więc to, co związane jest ze stypendiami czy z dostępem do akademików – mówił wiceminister Włodzimierz Bernacki. – Specustawa stwarza możliwość zatrudniania w trybie pozakonkursowym pracowników dydaktycznych czy też naukowo-dydaktycznych pracujących w placówkach naukowo-dydaktycznych na terenie Ukrainy. Będą oni mogli podjąć pracę tutaj, w Polsce – dodał wiceminister.
 
Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki przypomniał, że odpowiednie programy przygotowały też Narodowe Centrum Nauki i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Przedsięwzięcia są związane z finasowaniem zatrudnienia pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych oraz ze wsparciem studentów z Ukrainy.
 
Szef MEiN wielokrotnie podkreślał, że wszystkie działania pomocowe nie mogą zakłócić procesu edukacyjnego w polskiej szkole. – Naszym priorytetowym zadaniem jest zadbanie o to, żeby dzieci w polskich szkołach pomimo kryzysu humanitarnego, pomimo wojny na Ukrainie, pomimo tego, że przyjęliśmy już 1 mln 300 tys. uchodźców, mogły w sposób niezakłócony kontynuować swoją naukę, przygotowywać się do egzaminów, do promocji do następnej klasy czy do matury – wskazywał. 
 
Podczas konferencji Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował też o powołaniu Rady ds. Edukacji Uchodźców. Członkowie Rady będą na bieżąco analizować sytuację związana z napływem uchodźców z Ukrainy do Polski w kontekście edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

Więcej informacji o rozwiązaniach dotyczących oświaty i szkolnictwa wyższego w projekcie specustawy

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}