W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Vivat Academia! Vivant Professores! Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

03.10.2023

Uroczyste „Gaudeamus igitur” zabrzmiało dziś na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Nowy rok akademicki wspólnie ze społecznością lubelskiej uczelni powitał Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Widok z boku pod kątem na nakryty niebieskim materiałem stół za którym siedzą ludzie w czerwonych ceremonialnych strojach z gronostajowymi kołnierzami, na stole leżą bukiety kolorowych kwiatów, pośrodku stołu mężczyzna stoi i mówi do mikrofonu.

Dynamiczny rozwój uczelni 

Podczas uroczystości Minister Edukacji i Nauki podziękował władzom uczelni za zaangażowanie w programy „Okobus” i „Dobrze widzieć” i zwrócił jednocześnie uwagę na rozwój i aktywność uczelni w różnych obszarach. – Aktywność Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w obszarach takich jak cyfryzacja, wykorzystanie sztucznej inteligencji, diagnostyka pacjentów, a także aktywna współpraca z innymi lubelskimi uczelniami to są rzeczy, z których jesteśmy dumni. To m. in. projekt „Okobus” i program „Dobrze widzieć”. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że Uniwersytet Medyczny w Lublinie to uczelnia medyczna, która rozwija się niezwykle dynamicznie i na tę dynamikę stawiamy – wskazywał szef MEiN. 

Całej społeczności akademickiej UM w Lublinie minister Przemysław Czarnek złożył życzenia wielu sukcesów naukowych i dydaktycznych. – Dziękuję za tę uroczystość w tym wspaniałym miejscu – dodał szef MEiN.

Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Uniwersytet Medyczny to największa uczelnia o profilu medycznym w województwie lubelskim. W strukturze uczelni funkcjonuje 6 wydziałów, które umożliwiają kształcenie ok. 7 tys. studentom na 18 kierunkach.

Przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie powstanie Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Agencji Badań Medycznych w kwocie ponad 28 mln zł.

w RAMACH programu Erasmus+ uczelnia współpracuje z podmiotami naukowymi ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Holandii, Włoch, Niemiec, Ukrainy. Z kolei dzięki uczestnictwu w programie TEMPUS UM nawiązał kontakty z uniwersytetami z Hiszpanii i Belgii.

Uniwersytet Medyczny wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej i Politechniką Lubelską tworzą Związek Uczelni Lubelskich. Celem inicjatywy jest wzmocnienie potencjału badawczego regionu przez realizację wspólnych projektów, wykorzystanie aparatury, którą dysponują lubelskie uczelnie, a także wzmocnienie potencjału dydaktycznego.

W ostatnim czasie uczelnia otrzymała dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł na projektu „MEDpedia Galeria Medyczna” w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.

Wideo

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}