Wiceminister Katarzyna Lubnauer z wizytą w Wielkopolsce
11.03.2024
Spotkania w szkołach, rozmowy z nauczycielami o zmianach w oświacie – to główne punkty wizyty Katarzyny Lubnauer, sekretarza stanu w MEN w województwie wielkopolskim.
W szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Żychlinie wiceminister Katarzyna Lubnauer mówiła o znaczeniu małych szkół.
Chcemy zachować małe, wiejskie szkoły. Szkoła na wsi, często połączona z przedszkolem, (może powinno tam znaleźć również miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich, czy grupy żłobkowej), daje poczucie, że jest to nasze miejsce na świecie
– mówiła.
Staramy się robić rozeznanie prawne, które ułatwiłoby tworzenie takich wspólnych miejsc w szkolnym budynku.
Na spotkaniu z nauczycielami tematami rozmowy były wyzwania, problemy w edukacji. Wiceminister przedstawiła najważniejsze działania w MEN, w tym przede wszystkim zmianę przepisów dotyczących prac domowych, podstawy programowej, edukacji włączającej. Mówiła również o wyzwaniach w kształceniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, podwyżce pensji dla nauczycieli.
Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że szkoła w Żychlinie bardzo prężnie się rozwija, ma dobrą ofertę edukacyjną dla uczniów. Wyzwaniem, przed którym stoi placówka, są kwestie infrastruktury lokalowej, sportowej, czy budowa nowego przedszkola.
Wyzwań jest dużo, apeluję do władz samorządowych, by wsparli powstanie przedszkola. Nie będzie dobrej edukacji, jeśli nie będzie dobrej komunikacji ze społeczeństwem, ale też wsłuchiwania się w głos środowiska. Nie można wbrew nauczycielom, dyrektorom przeprowadzić zmian w edukacji
– podkreśliła wiceminister.
Kolejnym punktem była wizyta w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie spotkała się z nauczycielami i dyrektorami poznańskich szkół.
Każde takie spotkanie pozwala nam nie tylko lepiej zrozumieć problemy w obszarze edukacji, ale również w przyszłości odpowiadać na nie konkretnymi rozwiązaniami prawnymi
– powiedziała na konferencji prasowej po spotkaniu. Odnosząc się do pytań dotyczących zmiany podstaw programowych podkreśliła, że w ministerstwie są przygotowywane projekty rozporządzeń i projekty zostaną opublikowane i przekazane do konsultacji w połowie kwietnia. Wiceminister powiedziała, że powstanie wielkopolskie będzie w podstawie programowej wyraźnie wymienione, tak samo jak powstania śląskie. Podkreśliła, że przygotowywane zmiany mają doprowadzić do sytuacji, w której nauczyciele będą mogli bardziej dogłębnie zrealizować dany program.
To jest chyba bardzo dobra idea, że lepiej czasami mniej, ale lepiej
– dodała.