Wideokonferencja ministrów edukacji państw Unii Europejskiej
30.11.2020
Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski uczestniczył dziś w wideokonferencji ministrów edukacji państw członkowskich Unii Europejskiej. Głównym elementem spotkania była debata poświęcona rozwojowi europejskiego obszaru edukacji, oznaczającego Europę, w której uczenie się, studiowanie i prowadzenie badań nie byłoby utrudnione przez granice.
- Edukacja może być jednym z najlepszych sposobów rozwiązania problemu nierówności społeczno-gospodarczych oraz promowania włączenia społecznego. Dlatego obszarem wymagającym dalszego zaangażowania jest przede wszystkim jakość edukacji. A kluczowy wpływ na jakość systemu edukacji i wyniki uczniów ma poziom przygotowania i praktyczne doświadczenie nauczycieli – wskazał wiceminister Dariusz Piontkowski.
Wideokonferencja rozpoczęła się od minuty ciszy i wyrażenia solidarności z ofiarami ostatnich ataków terrorystycznych w Europie.
Przyjęcie tzw. deklaracji z Osnabrück
W ramach dzisiejszego wydarzenia wiceminister Dariusz Piontkowski uczestniczył w również w wirtualnej uroczystości przyjęcia przez ministrów edukacji tzw. deklaracji z Onsabrück. Dotyczy ona europejskiej współpracy w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) na najbliższe lata.
Deklaracja z Onsabrück to oświadczenie ministrów odpowiedzialnych za kształcenie i szkolenie zawodowe państw członkowskich UE, krajów kandydujących do UE i krajów Europejskiego Obszaru Edukacji, europejskich partnerów społecznych i Komisji Europejskiej.
Deklaracja zawiera nowy zestaw działań politycznych w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2021-2025 w 4 obszarach priorytetowych. To w ich zakresie będą podejmowane działania na poziomie UE i na poziomie krajowym:
- odporność i doskonałość dzięki włączającemu i elastycznemu kształceniu i szkoleniu zawodowemu o wysokiej jakości,
- ustanowienie nowej kultury uczenia się przez całe życie,
- znaczenie ustawicznego VET i cyfryzacji,
- zrównoważony rozwój - zielone ogniwo w VET,
- europejski obszar edukacji oraz międzynarodowe kształcenie i szkolenie zawodowe.