W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta austriackiej delegacji w MEN

11.10.2019

W czwartek, 10 października br., w gmachu MEN gościła delegacja przedstawicieli władz lokalnych, stowarzyszeń, placówek edukacyjnych regionu Mauthausen-Gusen. Spotkanie koncentrowało się na tematach dotyczących polityki historycznej oraz działań związanych z miejscami pamięci Gusen.

Wizyta austriackiej delegacji w MEN

Otwierając spotkanie Sławomir Adamiec, dyrektor generalny MEN przypomniał, że jednym z kluczowych celów reformy oświaty w Polsce jest przywrócenie obowiązkowej dla wszystkich uczniów edukacji historycznej realizowanej w formie pełnego kursu historii w szkole podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych – z położeniem szczególnego nacisku na historię XX stulecia.

Przedstawiciel MEN podkreślił również jak istotne są różnorodne działania służące doskonaleniu kompetencji nauczycieli. Ważne jest także zapewnienie nauczycielom dostępu do materiałów merytorycznych i narzędzi, dzięki którym możliwe będzie przekazanie uczniom rzetelnej wiedzy w tym zakresie. Podczas spotkania przypomniano o wsparciu udziału polskich uczniów w projektach edukacyjnych dotyczących niemieckiej polityki eksterminacyjnej w czasie II wojny światowej oraz szczególnej roli jaką pełnią miejsca pamięci w prowadzeniu edukacji historycznej społeczeństwa.

Podczas spotkania dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Sebastian Kęciek przedstawił informacje o projektach edukacyjnych, skierowanych do uczniów ich nauczycieli, poświęconych losom obywateli polskich w KL Auschwitz oraz losom więźniów w niemieckich nazistowskich obozach Gusen i Ravensbrück.

Projekty mają na celu upowszechnienie wśród młodzieży rzetelnej wiedzy w zakresie problematyki niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych; kształtowanie postaw obywatelskich służących tolerancji i włączaniu; przygotowanie skutecznego narzędzia edukacyjnego dla nauczycieli, edukatorów, organizatorów międzynarodowych wymian i warsztatów. Elementami projektów są: pakiet edukacyjny – dedykowany przedmiotowej problematyce – do wykorzystania w polskich i zagranicznych szkołach, podczas międzynarodowych wymian młodzieży, a także podczas warsztatów w Miejscach Pamięci, oraz film edukacyjno-dokumentalny.

Przedstawiciele regionu Mauthausen-Gusen poinformowali o ważnych aspektach ich działań w zakresie edukacji historycznej. Rozmawiano również o prawach człowieka i współpracy ze szkołami m.in. w ramach projektów edukacyjno-pedagogicznych Mauthausen Memorial, sympozjów nt. praw człowieka z udziałem grup młodzieży szkolnej. Ponadto strona austriacka zwróciła uwagę na znaczenie edukacji w zakresie praw człowieka w wychowywaniu młodego pokolenia w duchu pokoju, wzajemnego szacunku i zrozumienia oraz o potrzebie uwzględnienia powyższej tematyki w programach nauczania przyszłych nauczycieli.

Obie strony wyraziły zadowolenie z możliwości bezpośredniej wymiany informacji i doświadczeń oraz wskazały na możliwość i potrzebę współpracy młodzieży z Polski i Austrii w zakresie edukacji historycznej m.in. w ramach programów unijnych.

Spotkanie odbyło się w ramach wizyty studyjnej delegacji z regionu Mauthausen-Gusen w Polsce w dniach 7-12 października br.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}