Wizyta Ministra Edukacji i Nauki w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju
21.10.2021
Dziś, 21 października Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w obchodach Regionalnego Dnia Edukacji Narodowej połączonego z uroczystością oddania do użytku rewitalizowanej hali sportowej w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.
Uroczystość była okazją nie tylko do otwarcia rewitalizowanej hali sportowej, ale także do uhonorowania nauczycieli z biłgorajskiej szkoły. Szef MEiN wręczył 29 medali Komisji Edukacji Narodowej oraz 7 nagród Ministra Edukacji i Nauki. Ponadto dyrektor szkoły, Stanisław Sitarz otrzymał z rąk ministra dyplom uznania.
Podczas tego wydarzenia minister Przemysław Czarnek podkreślił, że utrzymanie trybu nauki stacjonarnej jest niezwykle istotne. – To jest mój apel. Tu w Biłgoraju. Chcę uniknąć przejścia na naukę zdalną, która była koniecznością, ale wyrządziła wiele szkód. To są szkody w wiedzy, kondycji fizycznej i psychicznej. Dlatego mam gorący apel - szczepmy się - mówił minister.
Minister Edukacji i Nauki odniósł się również do pracy i statusu zawodowego nauczyciela. – Potrzeba radykalnej zmiany w statusie nauczyciela. Chcę pokazać społeczeństwu jedną prostą rzecz. Państwo pracujecie 40 godzin tygodniowo. I ani godziny więcej Państwo nie będziecie pracować – zapewnił minister. – Chcę zrobić to, co zapowiadałem przez wiele miesięcy, czyli odbiurokratyzować pracę nauczyciela. Rozpoczęliśmy już ten proces. Nie ma najmniejszej potrzeby, żeby angażować nauczycieli nadmierną biurokracją. Trzeba uwolnić kilka godzin, które będą przeznaczone dla ucznia, na bezpośrednią z nim pracę. Uczeń tych godzin potrzebuje. Państwo też potrzebujecie kontaktu z uczniem – dodał.
Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju
Początki ZSBiO w Biłgoraju sięgają 1966 roku, kiedy to w Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Ludowych Partyzantów utworzono klasę o specjalności murarskiej. Rozwijające się miasto, atrakcyjność zawodów budowlanych oraz duża liczba chętnych uczniów sprawiły, iż dwa lata później, władze powiatu biłgorajskiego podjęły decyzję o utworzeniu placówki o profilu budowlanym.
Szkoła aktywnie włącza się w odbudowę prestiżu szkolnictwa zawodowego, dysponuje bardzo dobrą bazą dydaktyczną, ciągle poszerzaną i unowocześnianą. Pracownie szkolne są wyposażone w nowoczesne środki techniczne (tablice multimedialne, projektory multimedialne, sprzęt komputerowy). Placówka należy do Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, co umożliwia poznawanie nowych technologii, a także nawiązywanie kontaktów z przedsiębiorstwami.