W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra edukacji i uczniów warszawskiego liceum w Mt5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

06.02.2020

Dziś, 6 lutego br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski w siedzibie Mt5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wspólnie z uczniami stołecznego LVI Liceum Ogólnokształcącego wziął udział w lekcji historii poświęconej życiu św. Jana Pawła II oraz Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Minister Edukacji Narodowej – Dariusz Piontkowski – razem z innymi zwiedzającymi ogląda wystawę w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

- Nie jest to muzeum poświęcone tylko dwom wybitnym postaciom, które w dużej mierze współtworzyły historię Polski, ale to również opowieść o naszej historii, historii ich ojców i dziadów – powiedział minister edukacji.

Zdaniem ministra Dariusza Piontkowskiego, wizyta w muzeum zmusza widzów to tego, aby poczuli się częścią tej opowieści.

- Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie to miejsce, które w nowoczesny, niekonwencjonalny sposób mówi o historii. Mam nadzieję, że wszyscy uczniowie, nie tylko z Polski, ale także z innych państw, z innych części świata, będą tu chcieli przyjść – podkreślił Szef MEN.  

W lekcji historii w muzeum brali udział uczniowie i kadra pedagogiczna LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie, którzy bardzo aktywnie angażowali się w zwiedzanie. Jak podkreślili po zakończeniu spotkania, ekspozycja zrobiła na nich bardzo duże wrażenie.

Wystawa prezentowana w muzeum opowiada historię dwóch wybitnych Polaków: Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ich sylwetki poznajemy na tle stulecia, w którym żyli, czyli okresu od 1901 (rok urodzin Stefana Wyszyńskiego) do 2005 roku (śmierć Jana Pawła II).

Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej, kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu.

Ekspozycja główna Muzeum znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie na wysokości 26 metrów. Zajmuje ona około 2000 metrów kwadratowych powierzchni.

Muzeum miało swoją premierę w październiku 2019 roku, oficjalnie otworzy się na zwiedzających pod koniec lutego. Serdecznie zachęcamy uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół do zwiedzenia ekspozycji muzeum.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}