Wizyta ministra Przemysława Czarnka na Politechnice Łódzkiej
16.02.2022
Dziś, 16 lutego br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Politechnikę Łódzką. Spotkał się z rektorem uczelni Krzysztofem Jóźwikem i wręczył na jego ręce symboliczny czek o wartości ponad 10 mln zł na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego.
- Jesteśmy na Politechnice Łódzkiej, jednej z najlepszych politechnik w Polsce i w ogóle jednej z najlepszych uczelni w Polsce, które mają również swoje specjalizacje. Jedną z takich specjalizacji wiodących, należących do czołówki w Polsce i również na świecie, jest chemia – podkreslił minister.
Podczas wizyty minister Przemysław Czarnek zwiedził także budynek Alchemium - magia chemii jutra. To gmach konferencyjno-dydaktyczno-laboratoryjny powstały dla Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Aktualnie Politechnika Łódzka rozpoczęła drugi etap tej budowy.
- Gratuluję tego wspaniałego obiektu, który pozwala na rozwijanie badań i rozwijanie dydaktyki ale gratuluję również rozpoczęcia drugiego etapu budowy Alchemii, budynku dla potrzeb wydziału chemii – podkreślił Minister Edukacji i Nauki. – W tym roku ministerstwo przeznaczy na drugi etap około 15 mln zł, a w kolejnych latach będzie to podobna suma, po to żeby ta inwestycja została dokończona z myślą o rozwoju badań i rozwoju dydaktyki właśnie tutaj, na Politechnice Łódzkiej – dodał minister.
Politechnika Łódzka
Powstanie Politechniki nierozerwalnie łączy się z historią przemysłowej Łodzi, która dzięki niezwykle szybkiemu rozwojowi przemysłu włókienniczego osiągnęła w drugiej połowie XIX wieku rangę drugiego pod względem liczby ludności miasta w Polsce. Ta sytuacja wymagała wysokokwalifikowanych pracowników, absolwentów wyższych szkół technicznych. Rozpoczęła się długa batalia o utworzenie uczelni technicznej w Łodzi.
Dekret powołujący Politechnikę Łódzką podpisano 24 maja 1945 r. Na początku ustanowiono wydziały: Mechaniczny, Elektryczny, Chemiczny oraz Oddział Włókienniczy. Na pierwszy rok studiów przyjęto 525 studentów, na wyższych latach naukę kontynuowało 458 studentów. W uczelni były 33 katedry, w których pracowało 33 profesorów, 15 adiunktów i 53 asystentów.
Politechnika przez lata rozwijała się bardzo dynamicznie. Szybko adaptowano budynki po fabryce Rosenblatta, sytuacja lokalowa uczelni poprawiała się w każdym roku. W miarę upływu czasu rosła liczba studentów, przybywało kadry akademickiej, a zadania uczelni znacznie się zwiększały.
Obecnie, jako jedyna z Polski, Politechnika Łódzka została przyłączona do elitarnej sieci the European Consortium of Innovative Universities (ECIU). Wniosek uczelni o pełnoprawne członkostwo w europejskim konsorcjum innowacyjnych został jednomyślnie zatwierdzony na początku grudnia 2021 r.
W 2022 r. Politechnika Łódzka będzie organizatorem European Universities Games (EUG) - największej sportowej imprezy dla studentów w Europie.
Źródło: p.lodz.pl