Wizyta ministra Przemysława Czarnka w Instytucie Genetyki Człowieka PAN
15.03.2023
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. Tematem spotkania było przedstawienie najnowszych badań prowadzonych przez IGC PAN m.in.: w zakresie transkryptomiki przestrzennej i sekwencjonowania oraz nowych możliwości rozwoju Instytutu.
PANAKEIA – platforma do zaawansowanej analizy obrazowej i funkcjonalnej tkanek
Podczas spotkania Minister Edukacji i Nauki obejrzał uruchomioną w ubiegłym roku platformę do zaawansowanej analizy obrazowej i funkcjonalnej tkanek – PANAKEIA. To prawdopodobnie pierwsza taka platforma badawcza w Europie. Jest innowacyjnym, rozbudowanym systemem składającym się z mikroskopu konfokalnego, mikroskopu sił atomowych i zestawu badań elektrofizjologicznych. Daje on możliwość połączenia skomplikowanych procesów – hodowania i testowania komórek oraz tkanek. Ma to bezprecedensowe znaczenie dla obserwacji przebiegu chorób i poznania ich przyczyn, np. arytmii serca czy rozwoju nowotworów. Badania przyspieszą opracowywanie terapii celowanych.
Instytut uzyskał blisko 5 mln zł na wyposażenie pracowni PANAKEIA od Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Innowacyjne Centrum Medyczne
Podczas wizyty w Instytucie Genetyki Człowieka PAN szef MEiN odwiedził także Innowacyjne Centrum Medyczne, gdzie mieści się pracownia sekwencjonowania genomowego. Na realizację tego przedsięwzięcia (powstanie i wyposażenie) IGC PAN otrzymał dotację Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie blisko 3,5 mln zł. Pracownia sekwencjonowania genomowego wyposażona jest w najnowsze sekwenatory firmy Illumina. Aparatura ta pozwala na przeprowadzenie sekwencjonowania całogenomowego, jak i celowanego sekwencjonowania wybranych genów i ich grup.
W czasie pandemii w Innowacyjnym Centrum Medycznym wykonywano testy RT-PCR wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz testy antygenowe. Laboratorium przebadało ponad 85 tys. pacjentów. Na przełomie grudnia i stycznia 2021/2022 r., w szczycie pandemii, aż 32% wszystkich testów na obecność koronawirusa ze skierowań NFZ w Poznaniu wykonanych zostało właśnie w Innowacyjnym Centrum Medycznym w Instytucie Genetyki Człowieka PAN. To tutaj zidentyfikowane zostały pierwsze przypadki wariantu Omicron w Wielkopolsce (grudzień 2021 r.) oraz kolejne podwarianty: BA.1, BA.1.1, BA.2 BA.3 (1 marca 2022 r.).