W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra Przemysława Czarnka w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu

16.01.2023

Minister Przemysław Czarnek spotkał się z władzami Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu oraz przedstawicielami szpitali i placówek medycznych w związku ze złożeniem wniosku przez Podhalańską Państwową Uczelnię Zawodową o uzyskanie zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego. Uczelnia otrzymała również czek na 3 mln zł dotacji w formie obligacji skarbowych.

Widok na salę przy ustawionych w czworokąt stołach siedzą elegancko ubrani ludzie, u szczytu stołu minister Czarnek, za nim ścianka z napisem Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, po lewej okna.

Podczas spotkania szef MEiN mówił o coraz większej liczbie uczelni, na których można studiować kierunki medyczne, w tym kierunek lekarski. Ważnymi tematami w czasie spotkania były również: zmiana przepisów prawa, dzięki którym uczelnie niemedyczne mogą kształcić na kierunkach medycznych, przekształcanie uczelni zawodowych w akademie nauk stosowanych, wsparcie MEiN w zakresie kształcenia na wysokim poziomie na kierunkach medycznych oraz współpraca uczelni zawodowych z placówkami medycznymi. 

– Już dziś kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych w Polsce jest więcej na uczelniach podległych bezpośrednio ministrowi Edukacji i Nauki, aniżeli na uczelniach medycznych. Nie chodzi o liczbę studentów, a liczbę kierunków i miejsc, w których kształci się na kierunkach lekarskich – powiedział minister zwracając się do uczestników spotkania.

Braki w kadrze lekarskiej

Minister zdementował opinie mówiące o tym, że emigracja odpowiada za braki lekarskie. Wskazał, że emigracja odpowiada za niewielką część braków, które mamy. Natomiast podkreślił, że zmniejszyła się skala na jaką kształcono pod koniec lat 80, na początku lat 90. 

– Nie emigracja odpowiada za braki lekarskie. Jak się szacuje brak nawet 60 tys. lekarzy na polskim rynku, nie jest czymś odosobnionym w skali światowej. Braki lekarzy i kadry medycznej odczuwają Stany Zjednoczone, i to nawet północna część, a także Europa Zachodnia, gdyby tak nie było, to nie wchłaniałaby z kolei tych lekarzy i tych pielęgniarek, którzy z Polski wyjechali w ciągu ostatnich ponad 20 lat – powiedział minister. 

Wyraził również przekonanie, że Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu dołączy do uczelni, na których studenci będą mogli studiować na kierunku lekarskim, a także sama uczelnia stanie się Akademią Podhalańską.

Kierunki lekarskie na uczelniach niemedycznych

Szef MEiN wskazał, że kierunki lekarskie są elitarne, dlatego że nie każdy może być lekarzem, ale nie może być tak, że absolwenci dobrych liceów nie dostają się na studia z powodu braku miejsc.

– Nie stać nas na to, żeby ambitnych młodych ludzi, którzy świetnie edukują się na kierunkach medycznych, zostawiać poza naszym systemem.  Jedynym  sposobem na uzupełnienie tych braków kadrowych w perspektywie następnych kilkunastu lat, bo przecież proces kształcenia lekarzy nie jest krótki, to radykalne zwiększenie liczby miejsc na studiach lekarskich. A skoro nie da się tego zrobić przy pomocy uczelni medycznych, toteż trzeba tworzyć kierunki lekarskie również na uczelniach niemedycznych – podkreślił minister.

Dziś doszło również do podpisania porozumienia między rektorem uczelni, a dyrektorami szpitali i placówek medycznych.

– To nie jest tak, że aby kształcić lekarzy trzeba mieć swój szpital. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy współpraca z miejscami, gdzie można w sposób praktyczny kształcić: lekarzy, pielęgniarki, położne czy ratowników medycznych.  – podsumował minister.

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu to publiczna uczelnia zawodowa utworzona w 2001 r. Prowadzi studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie na 22 kierunkach. Obecnie kształci 1641 studentów studiów I, II stopnia i jednolitych magisterskich oraz studiów podyplomowych. 30 grudnia 2022 r. do MEiN wpłynął wniosek uczelni o pozwolenie na utworzenie studiów o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}