W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta szefowej MEN w Republice Islandii

15.10.2018

W dniach 12-14 października Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wspólnie z Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim przebywała wraz z delegacją w Republice Islandii. Udział w uroczystości 10-lecia Szkoły Polskiej im. Janusza Korczaka w Reykjaviku, rozmowy z islandzkimi władzami na temat edukacji polskich uczniów oraz spotkania z przedstawicielami oświaty polonijnej – to główne tematy wizyty szefowej MEN na Islandii.

Minister Anna Zalewska wzięła udział w uroczystości 10-lecia Szkoły Polskiej im. Janusza Korczaka w Reykjaviku. W wydarzeniu tym uczestniczyły również najwyższe władze Islandii – premier tego państwa Katrin Jakobsdóttir, pierwsza dama Eliza Reid oraz minister edukacji Lilji Dögg Alfredsdóttir.

Premier Islandii Katrin Jakobsdóttir, podkreślała jak ważne jest, by w dzisiejszych czasach znać co najmniej dwa języki i jak duże daje to możliwości w życiu. Doceniła działalność Polskiej Szkoły w Reykjaviku.

- Zapoznałam się z działalnością Polskiej Szkoły im. Janusza Korczaka i chcę powiedzieć, że drzemie w niej olbrzymia siła. Inicjatywa i energia osób, które zakładały szkołę przed dziesięcioma laty nie tylko pozwala uczyć się języka polskiego dzieciom i młodzieży, ale pozwala zachować im kontakt z krajem swojego pochodzenia – powiedziała premier.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska również dziękowała władzom Islandii.

- To, że jest z nami pani premier, pani minister i pierwsza dama to nie tylko dowód na szacunek, jakim władze darzą Polaków, ale dowód na to, że każdy obywatel a przede wszystkim każde dziecko jest ważne. Nie przypadkiem ta szkoła nosi imię Janusza Korczaka. Dla niego także każde dziecko było ważne i miało potencjał. Janusz Korczak był ze swoimi dziećmi do końca, w tych najgorszych dniach, podczas drugiej wojny światowej – powiedziała minister Anna Zalewska.

Z kolei w niedzielę, 14 października br. w Dniu Edukacji Narodowej minister Anna Zalewska uczestniczyła w I Zjeździe Nauczycieli Polskich w Islandii oraz spotkała się z nauczycielami polskich szkół w tym kraju. Szefowa MEN mówiła o zmianach, które wkrótce nastąpią w oświacie polonijnej, a Szkolne Punkty Konsultacyjne, działające przy ambasadach, będą przekształcone w Polskie Szkoły. Minister edukacji wskazała, że MEN dużą wagę przykłada także do doskonalenia zawodowego nauczycieli polonijnych.

- Będziemy kładli nacisk na doskonalenie zawodowe nauczycieli, budujemy nowoczesną platformę internetową w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, aby nauczyciele mogli doskonalić się on-line. Chcemy również zapraszać nauczycieli do Polski, na studia podyplomowe. To, czego potrzebujecie, to metodologii nauczania wielojęzycznego - powiedziała minister edukacji.

Na koniec Minister Edukacji Narodowej złożyła życzenia nauczycielom z okazji ich święta.

- Życzę Państwu dużo siły, w tym siły charakteru, dużo satysfakcji z każdego dnia i szczęścia. Jeśli to szczęście potraficie przenieść na polską szkołę, to ja się z tego cieszę i wam gratuluję – powiedziała szefowa MEN. Podczas wydarzenia przedstawiciele szkół zaprezentowali swoje placówki i ich działalność na terenie Islandii. Nauczyciele wskazywali pilną potrzebę przygotowania podręczników języka polskiego dla dzieci dwujęzycznych, a także pomocy w zakupie lektur szkolnych. W odpowiedzi na te postulaty minister Anna Zalewska zaznaczyła, że obecnie trwają prace nad przygotowaniem koncepcji podręczników dla uczniów dwujęzycznych.

Po spotkaniu w Ambasadzie RP minister edukacji wraz z marszałkiem Senatu i całą delegacją uczestniczyli we Mszy Świętej w Katedrze pod wezwaniem Św. Krzyża w Reykjaviku. W każdą niedzielę w nabożeństwie udział bierze ponad 400 Polaków.

Kolejnym punktem programu było złożenie wieńca i zapalenie zniczy pod pomnikiem pamięci marynarzy parowca M/S „Wigry” na cmentarzu Fossvogi. W styczniu 1942 roku, w wyniku wypadku, zginęło 25 marynarzy tego statku, w tym 12 Polaków. Kapitan jednostki Władysław Grabowski pozostał na parowcu do końca, poświęcając życie dla ratowania swojej załogi. Trwają prace nad tym, aby odrestaurować pomnik i wydać książkę o historii marynarzy M/S „Wigry”.

Ważnym elementem drugiego dnia wizyty było również spotkanie z prezydentem Republiki Islandii Panem Guðnim Thorlaciusem Jóhannessonem w rezydencji w Bessastadir.

- Bardzo dziękuję, że Pani prezydentowa brała udział w uroczystości 10-lecia Polskiej Szkoły w #Reykjavik. To istotny komunikat dla polskiej społeczności, że są dla Islandii ważni - podkreśliła minister edukacji. - Wyzwaniem dla całej Europy i świata jest dwujęzyczność. To ona daje dziecku ogromną siłę. Widzę duży potencjał w podpisaniu porozumienia z tutejszą minister oświaty. To właściwy krok we wzmocnieniu relacji polsko-islandzkich - zaznaczyła szefowa MEN podczas spotkania.

Po rozmowie z prezydentem delegacja była gościem polskich Karmelitanek Bosych w mieście Hafnafjördur. Siostry przybyły na wyspę w 1984 roku z Elbląga, w czasie kiedy w Republice Islandii żyło bardzo wielu katolików. Obecnie w klasztorze znajduje się 12 sióstr.

Spotkanie z Karmelitankami było ostatnim punktem programu wizyty delegacji marszałka Stanisława Karczewskiego oraz minister Anny Zalewskiej w Islandii.

Zdjęcia (7)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.12.2023 14:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.12.2023 14:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}