W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceminister Marzeny Machałek w Kędzierzynie-Koźlu

31.05.2022

Udział w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RP oraz spotkanie ze społecznością Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy to główne punkty wizyty wiceminister Marzeny Machałek w Kędzierzynie-Koźlu.

Wiceminister Marzena Machałek uczestniczy w zajęciach z młodzieżą

Wyjazdowe posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży

– Definiujemy edukację włączającą jako taką, która najwszechstronniej przygotuje każde dziecko do życia społecznego i zawodowego w dorosłości – mówiła Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. 

Wiceminister przedstawiała nowe regulacje oraz działania MEiN ukierunkowane na podnoszenie jakości edukacji włączającej. Mówiła o wczesnej pomocy dziecku i rodzinie, koordynacji działań pomocowych, a także efektywnym wykorzystaniu środków z budżetu państwa przeznaczonych na edukację włączającą. 

– Najważniejszym jest, abyśmy dążyli do poprawy jakości funkcjonowania dzieci – podsumowała wiceminister Marzena Machałek.

Edukacja wysokiej jakości dla wszystkich – działania MEiN

Subwencja oświatowa na organizację kształcenia dzieci z niepełnosprawnością stale wzrasta. W 2022 r. kwota przekazywana z budżetu państwa na kształcenie uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wyniosła ok. 11 mld zł, co stanowi ok. 20 proc. całej subwencji oświatowej przekazywanej na ok. 5 proc. uczniów. Od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r. z 22 tys. do 38 tys. wzrośnie liczba specjalistów zatrudnionych w szkołach. Dla ponad tysiąca nauczycieli przygotowano bezpłatne studia podyplomowe z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju i wsparcia rodziny, pracy w klasach zróżnicowanych, doradztwa dla rodzin oraz metodyki wspomagania komunikacji językowej uczniów. 

Od 1 marca 2022 r. w szkołach realizowane są zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin. Na ten cel MEiN przekazało 180 mln zł. Kwota ta pozwoli na zrealizowanie ok. 3 mln dodatkowych godzin zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym.

Wizyta w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy

Podczas wizyty w Kędzierzynie-Koźlu Sekretarz Stanu w MEiN odwiedziła Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy. Placówka specjalizuje się we wczesnym wspomaganiu rozwoju dzieci z niepełnosprawnościami oraz pomocy i wsparciu rodziców.

Wiceminister Marzena Machałek uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych i rozmawiałam na temat wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.  

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}