W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Dariusza Piontkowskiego w Islandii – podsumowanie

06.06.2022

Wsparcie i rozwój oświaty w języku polskim to główne tematy wizyty wiceministra Dariusza Piontkowskiego w Islandii (3-5 czerwca br.). Zapewnienie możliwości nauki języka polskiego jest jednym z priorytetowych kierunków działań Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Podsumowanie wizyty wiceministra Dariusza Piontkowskiego w Islandii

Otwarcie Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Reykjaviku z siedzibą w Kevlafiku

W marcu 2020 r. w obecności prezydentów Polski i Islandii Andrzeja Dudy i Gudni Th. Jóhannessona Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Minister Edukacji, Nauki i Kultury Lilja D. Alfreðsdóttir podpisali umowę o współpracy w dziedzinie edukacji. Porozumienie pozwoliło MEiN na utworzenie Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Reyjkaviku. Już 1 września br. działalność rozpocznie Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Reykjaviku z siedzibą w Kevlafiku, która obecnie jest częścią szkoły w Reykjaviku. 

Wiceminister Dariusz Piontkowski podkreślił, że powołanie placówek jest odpowiedzią na potrzeby polskiego środowiska w Islandii i zapewnia możliwość nauki języka polskiego i  wychowania w duchu polskim. Wskazał jednocześnie na znaczącą rolę obu placówek w polskich społecznościach. 

Spotkanie ze społecznością szkoły w Selfoss

Dzięki działaniom polskich władz nauczanie języka polskiego w wielu miejscowościach jest organizowane w szkołach w islandzkim systemie edukacji. Jedną z nich jest szkoła w Selfoss. Odwiedzając placówkę, wiceminister Dariusz Piontkowski spotkał się z Polonią, środowiskiem oświatowym i władzami miasta. Szczególnie zasłużeni dla rozwoju polskiej oświaty w tym regionie zostali odznaczeni medalami Komisji Edukacji Narodowej. 

Rozmowy z islandzką wiceminister ds. edukacji i dzieci  

Podczas spotkania z wiceminister ds. edukacji i dzieci wiceminister Dariusz Piontkowski podziękował islandzkim władzom centralnym i lokalnym za wspieranie nauki języka polskiego jako języka ojczystego w szkołach w islandzkim systemie edukacji. Podkreślił dobrą współpracę z organami odpowiedzialnymi za edukację na Islandii, gdzie mieszka ok. 3,5 tys. polskich dzieci i młodzieży. 

Znajomość zarówno języka polskiego, jak i islandzkiego umożliwia dzieciom polskim wychowanym na Islandii dobre funkcjonowanie w obu społeczeństwach. Kształcenie dwujęzycznych młodych osób to duży potencjał dla naszych stosunków dwustronnych. Osoby z dobrą znajomością obu języków w przyszłości będą mogły budować mosty między naszymi społeczeństwami, podejmując pracę np. w biznesie, usługach lub w dziedzinie kultury. 

Współpraca w dziedzinie kultury 

Na Uniwersytecie Jagiellońskim odbywają się zajęcia z języka islandzkiego oraz kultury islandzkiej. Celem polskich władz jest utworzenie wydziału polonistyki na Uniwersytecie Islandzkim. W tej sprawie wiceminister Dariusz Piontkowski rozmawiał z rektorem Uniwersytetu Islandzkiego. 

Spotkanie w Ambasadzie RP – rozmowy o wyzwaniach oświaty polskojęzycznej 

Podczas wizyty na Islandii wiceminister Dariusz Piontkowski spotkał się w ambasadzie RP z nauczycielami prowadzącymi naukę języka polskiego w szkołach polonijnych, szkołach w islandzkim systemie edukacji oraz szkołach polskich. Rozmawiano na temat wyznań, jakie stoją przed oświatą polskojęzyczną w Islandii, perspektyw jej rozwoju i możliwości wsparcia przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w zakresie wyposażania szkół w podręczniki, doskonalenia zawodowego nauczycieli i współpracy ze szkołami w Polsce. 
 

{"register":{"columns":[]}}