Wręczenie certyfikatów dla uczestników szkoleń MEN i IPN oraz prezentacja pakietu edukacyjnego #mojaniepodległa
16.10.2018
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wspólnie z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Jarosławem Szarkiem w poniedziałek, 15 października br. w Żorach wzięła udział w uroczystości wręczenia certyfikatów i zaświadczeń dla nauczycieli uczestniczących w pierwszej części szkoleń MEN i IPN „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej”.
Podczas uroczystości w Muzeum Miejskim w Żorach, szefowa MEN podkreśliła, że wiele instytucji stara się w różny sposób nawiązywać do wydarzeń sprzed stu lat. MEN przeznaczył już ok. 3 mln zł na różnego rodzaju projekty w szkołach odnoszące się do rocznicy odzyskania niepodległości. W najbliższych tygodniach odbędzie się m.in. zbiorowe śpiewanie hymnu narodowego, nie tylko w Polsce, ale i innych krajach.
- Praca nauczycieli przez wiele lat była wpisana w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Rolą współczesnych nauczycieli jest edukacja o dokonaniach tych, którzy wywalczyli wolność – powiedziała minister edukacji.
Minister Anna Zalewska dziękowała przedstawicielom IPN oraz nauczycielom, nie tylko za przekazywanie wiedzy o odzyskiwaniu niepodległości, ale też podnoszenie swoich kompetencji.
- Świat tak dalece się zmienia, że nasi uczniowie potrzebują takich narzędzi, które będą ich wprowadzać w świat przeszłości, które będą powodowały, że z prawdziwą radością będą dyskutowali o historii Polski i będą z tej historii wyciągać wnioski, a historia będzie ich kształtować i dawać im siłę oraz dumę – mówiła minister edukacji.
Prezes IPN podkreślił, że dla kierowanej przez niego instytucji współpraca ze szkołami i nauczycielami należy do najważniejszych wartości. Przypomniał, że do głównych zadań należy przekazywanie wiedzy młodzieży, a bez wysiłku nauczycieli nie byłoby efektów tej pracy.
- To był, jest i będzie zawód szczególny, ale myślę, że coś więcej niż zawód. To powołanie. Tak zawsze było. To nauczyciele przekazywali najmłodszym wiedzę o ojczyźnie i – trzeba to wyraźnie podkreślić – płacili za to ogromną cenę – powiedział prezes IPN.
Pakiet #mojaniepodległa
Podczas poniedziałkowej uroczystości w Żorach przedstawiciele IPN opowiadali nauczycielom także o innych przedsięwzięciach edukacyjnych. Dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Paweł Skubisz mówił o stworzonym w tym oddziale pakiecie edukacyjnym #mojaniepodległa, który wkrótce trafi do szkół w całym kraju. Jego celem jest dostarczenie nauczycielowi podstawowych materiałów do przeprowadzenia lekcji związanej z tematem odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawartość materiałów umożliwi przygotowanie przynajmniej kilku lekcji w różnych grupach wiekowych w oparciu o załączone materiały.
W skład pakietu wchodzą m.in. płyta DVD z wystawą „Ojcowie Niepodległości”, scenariuszem lekcji do wystawy, teksty źródłowe oraz płyta CD z pocztówkami dźwiękowymi oraz katalog wystawy „Ojcowie Niepodległości”. Pakiet obejmuje lata 1908-1923, czyli od powstania Związku Walki Czynnej do uznania wschodniej granicy odrodzonej Rzeczypospolitej przez Radę Ambasadorów. Materiał przybliża sześciu wybitnych polityków tamtego okresu: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.
Pakiet #mojaniepodległa IPN dostępny jest tu.
W czasie spotkania została także przedstawiona oferta edukacyjna katowickiego Oddziału Biura Edukacji Narodowej IPN na rok szkolny 2018/2019 oraz projekt ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, który zostanie przeprowadzony w 2019.
Materiały
dostępny jest tuZdjęcia (5)
- Ostatnia modyfikacja:
- 14.12.2023 15:02 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 14.12.2023 15:02 administrator gov.pl