W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólny list Ministra Edukacji Nauki oraz Ministra Zdrowia do rektorów uczelni medycznych

25.02.2022

Dziś, 25 lutego Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski wystosowali list do rektorów uczelni medycznych. Szefowie resortów zaapelowali o rozważenie możliwości kontynuowania studiów medycznych na terenie naszego kraju przez obywateli polskich kształcących się na terytorium objętym konfliktem.

Grafika z napisem na granatowym tle - Wspólny list Ministra Edukacji Nauki oraz Ministra Zdrowia
do rektorów uczelni medycznych.

W związku z destabilizacją sytuacji na Ukrainie ministrowie zaapelowali dla władz uczelni o rozważenie możliwości kontynuowania studiów medycznych w Polsce przez obywateli polskich kształcących się na terytorium objętym konfliktem, ze szczególnym uwzględnieniem studentów kierunku lekarskiego. Ministrowie dodali, że wsparcie społeczności akademickiej na Ukrainie powinno obejmować również naukowców prowadzących badania. 

– Zachęcamy do kierowania Państwa wsparcia w pierwszej kolejności do osób pochodzących z terenów objętych konfliktem, najbardziej potrzebujących pomoc – napisali w liście ministrowie Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski. 

Szefowie resortów edukacji i nauki oraz zdrowia przypomnieli również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami student może zostać przyjęty na studia poprzez przeniesienie z uczelni zagranicznej. Decyzja w tym zakresie należy do kompetencji władz uczelni. Ponadto w obowiązującej Umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o wzajemnym uznawaniu akademickim dokumentów o wykształceniu i równoważności stopni podpisanej 11 kwietnia 2005 r. (weszła ona w życie 20 czerwca 2006 r.). Umowa gwarantuje osobom, które uzyskały wykształcenie w jednym państwie, możliwość kontynuacji kształcenia w placówkach drugiego państwa. Decyzja o zaliczeniu na poczet studiów zajęć odbytych przez studenta w uczelni zagranicznej pozostaje w wyłącznej gestii uczelni.

– Zaliczając zajęcia należy mieć na uwadze fakt, iż kierunki medyczne są szczególne poprzez swój związek z systemem opieki zdrowotnej. Minimalne wymagania kształcenia w zawodach lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej i farmaceuty są określone przepisami unijnymi i obowiązkiem uczelni jest zapewnienie, aby były one spełnione również w przypadku kształcenia osób przenoszących się na polskie uczelnie z państw niebędących państwami członkowskimi Unii Europejskiej – wskazali w liście szefowie resortów. 

Ministrowie Adam Niedzieli i Przemysław Czarnek wyrazili nadzieję, że wdrożone działania pozwolą w obliczu zagrożenia zagwarantować konieczną pomoc i wsparcie oraz dostęp do nauki. 
 

Materiały

Wspólny list Ministra Edukacji Nauki oraz Ministra Zdrowia do rektorów uczelni medycznych
LIST​_MEiN​_i​_MZ​_do​_rektorów​_uczelni​_medycznych​_w​_sprawie​_sytuacji​_na​_Ukrainie.pdf 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}