Współpraca akademicka i naukowa między Polską a Palestyną – podpisanie porozumienia
06.12.2022
Wspieranie bezpośredniej współpracy między uczelniami i jednostkami naukowymi w zakresie wymiany stypendialnej, i staży naukowych dla studentów oraz kadry naukowo-dydaktycznej a także promocja nauczania języków, historii i kultury obu krajów to główne założenia podpisanego Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Palestyny.
Współpraca akademicka i naukowa między Polską a Palestyną
– Bardzo się cieszę się, że tą umową możemy poszerzać nasze wzajemne kontakty pomiędzy Polską a Palestyną w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. Bardzo dziękuje Panu ministrowi i wszystkim współpracownikom za wysiłek podjęty w celu przygotowania tej umowy. Jestem przekonany, że wykonanie tej umowy będzie służyło umocnieniu naszych relacji, a przede wszystkim da nowe możliwości naszym studentom i naukowcom rozwinięcia, i poszerzenia swojej wiedzy oraz osiągnięcia wyników, które wcześniej nie były możliwe – mówił minister Przemysław Czarnek podczas uroczystości.
Minister Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Palestyny Mahmoud Abu Mouis podziękował za wsparcie dla Palestyńczyków i państwa palestyńskiego. Wyraził też radość z podpisanego porozumienia, które obejmuje wymianę studencką i badania naukowe. – To ułatwi współpracę miedzy naszymi krajami – podkreślał Mahmoud Abu Mouis.
Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Palestyny
Podpisane dzisiaj Memorandum umożliwi rozwijanie współpracy między Palestyną i Polską przez wzajemne kierowanie stypendystów na studia, staże naukowe, wymianę doświadczeń w zakresie szkolnictwa wyższego oraz promocję nauczania języków, historii i kultury obu krajów.
Jednym z głównych punktów Memorandum jest wymiana akademicka. Strona polska zobowiązała się do przyjęcia rocznie do pięciu obywateli Palestyny na studia pierwszego stopnia w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki. Nauka w polskich uczelniach zostanie poprzedzona rocznym kursem przygotowawczym języka polskiego.
Z kolei strona palestyńska zobowiązała się do przyjęcia rocznie również do pięciu polskich obywateli na staże, wizyty badawcze lub kursy letnie w dziedzinach obejmujących język arabski, kulturę i historię w instytucjach szkolnictwa wyższego i nauki działających na terytorium Palestyny.
Kontakty kulturalno-naukowe
W Polsce i Palestynie działają Towarzystwa Przyjaźni zrzeszające m.in. rodziny polsko-palestyńskie i palestyńskich absolwentów polskich uczelni. W zakresie projektów kulturalnych współpracują ze sobą Poznań i Nablus oraz Częstochowa i Betlejem. Bezpośrednią współpracę utrzymują także Lublin i Ramallah.
Aktywne kontakty z Polską utrzymuje Akademia Muzyczna w Betlejem. Uczelnia uczestniczyła m.in. w realizacji projektu z częstochowską Szkołą Muzyczną (w ramach partnerstwa Betlejem-Częstochowa). W 2001 r. przy Akademii powstało Palestyńskie Towarzystwo Fryderyka Chopina – pierwsze tego typu w świecie arabskim.
Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah od wielu lat wspiera organizowany przez Palestyńskie Towarzystwo Chopinowskie Konkurs Chopinowski dla dzieci i młodzieży oraz przyczyniło się do nawiązania kontaktów pomiędzy Fundacją im. M. Darwisha w Ramallah a Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie. W 2014 r. zorganizowało udział polskiego pisarza komiksów Macieja Pałki z Bramy Grodzkiej w Lublinie w IX Międzynarodowym Festiwalu Książki w Ramallah (pokaz pracy, warsztaty z młodzieżą).