Wybitni przedstawiciele nauki odebrali medale „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”
21.11.2023
Wiceminister Wojciech Murdzek wręczył medale „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. Odznaczenia są przyznawane za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej.
– To jest gigantyczna praca. Praca, która została zauważona i doceniona – mówił wiceminister Wojciech Murdzek podczas wręczenia medali „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.
Sekretarz Stanu w MEiN podziękował wyróżnionym za zaangażowanie i wysiłek wkładany w rozwijanie reprezentowanych przez nich dziedzin nauki.
– Bardzo serdecznie dziękuje. To jest słowo, które za chwile znajdzie odzwierciedlenie, ale to ludzkie dziękuje jest tą podstawą. Jednocześnie w tym zawiera się takie ukryte słowo zachęty do kontynuowania pracy i zaangażowania – dodał wiceminister.
Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”
Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” (łac. mądrość i prawda) posiada trzy stopnie – złoty medal, srebrny i brązowy. Umożliwia to uhonorowanie kandydata do odznaczenia odpowiednio do jego zasług lub osiągnięć. Może być on przyznany m.in. osobom zasłużonym dla nauki i szkolnictwa wyższego, w tym także nieposiadającym obywatelstwa polskiego, uczelniom, fundacjom, instytutom badawczym, stowarzyszeniom. Medal może być nadany także pośmiertnie.
Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” nadaje minister Edukacji i Nauki z własnej inicjatywy lub na wniosek m.in.:
- innego ministra kierującego działem administracji rządowej,
- kierownika urzędu centralnego,
- wojewody,
- organu jednostki samorządu terytorialnego,
- przewodniczącego KPN,
- władz statutowych instytucji przedstawicielskich środowiska szkolnictwa wyższego i nauki, organizacji społecznych, stowarzyszeń, reprezentatywnych organizacji związkowych lub reprezentatywnych organizacji pracodawców,
- ambasadora, kierownika przedstawicielstwa dyplomatycznego, stałego przedstawicielstwa przy organizacji międzynarodowej lub urzędu konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyróżnieni medalami
Za szczególne za zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej Złotym Medalem Sapientia et Veritas odznaczeni zostali:
- dr Karol Nawrocki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej,
- dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, prof. ucz., Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej,
- Politechnika Warszawska.
Srebrnymi Medalami Sapientia et Veritas odznaczeni zostali:
- dr hab. Andrzej Bisztyga, prof. UZ, Uniwersytet Zielonogórski,
- dr hab. med. Adam Kobayashi, Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
- prof. dr hab. Marek Wojciech Kornat, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
- prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Agnieszka Pawlak, Państwowy Instytut Medyczny MSWiA,
- dr hab. Karol Polejowski, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej,
- prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Filip M. Szymański, Dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Wiceminister Wojciech Murdzek wręczył też czterem osobom Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania. Medale KEN otrzymali:
- dr Robert Derewenda, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie,
- Maria Dorota Pieńkowska,
- Tomasz Radziwonowicz,
- Rafał Surdacki.
Dyplomem Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej został nagrodzony Artur Tomasz Czapliński.