XLVII finał Olimpiady Historycznej z udziałem wiceministra Dariusza Piontkowskiego
28.05.2021
W czwartek, 27 maja br. w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbył się XLVII finał Olimpiady Historycznej. Podczas wydarzenia wyróżnienia odebrali laureaci olimpiady oraz ich nauczyciele. W uroczystości uczestniczył wiceminister Dariusz Piontkowski oraz Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
XLVII Olimpia Historyczna – podsumowanie zmagań
– „Historia magistra vitae est”, czyli historia jest nauczycielką życia. To dewiza, która przyświeca wszystkim historykom i ona rzeczywiście pozwala poznawać życie – powiedział Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski podczas finału XLVII finału Olimpiady Historycznej, który odbył się 27 maja br. w Sejmie RP.
W uroczystości zorganizowanej w Sejmie RP uczestniczyli prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. Krzysztof Mikulski oraz szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Wydarzenie obyło się pod patronatem Marszałka Sejmu RP.
– Historia to nie tylko zestaw dat. To także sposób krytycznego myślenia i analizowania wielu faktów i opinii. Formuła olimpiady zmusza do tego, by nie tylko ćwiczyć pamięć, ale by ćwiczyć rozum, ćwiczyć logikę – podkreślił wiceminister Dariusz Piontkowski, zwracając się do nagrodzonych uczniów i ich nauczycieli.
Nagrodzeni laureaci:
- Dorota Burdyszek
- Michał Łazarczyk
- Michał Aściukiewicz
- Antonina Bartosiewicz
- Mateusz Pawlonka
- Tomasz Skrobiranda
- Szymon Wincenciak
- Michał Chojka
- Jakub Stachurka
- Michał Knapik
- Zofia Bizan
Przebieg XLVII Olimpiady Historycznej
Eliminacje centralne XLVII Olimpiady Historycznej odbyły się na początku kwietnia br. (8-12 kwietnia). Wśród tematów znalazły się następujące specjalności: starożytność, średniowiecze, epoka nowożytna, historia XIX wieku do 1918 r., historia XX w. po 1918 r., historia parlamentaryzmu w Polsce.
W obecnym roku szkolnym w olimpiadzie wzięło udział 3277 osób z całego kraju. To już czternasta edycja tych zawodów w nowej formule rozszerzonej (od roku szkolnego 2007/2008) o dział dotyczący polskiego parlamentaryzmu.
Ogólnopolska Olimpiada Historyczna
Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedsięwzięcie organizowane przez Polskie Towarzystwo Historyczne – Komitet Główny Olimpiady Historycznej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Kancelarię Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Olimpiada jest rozgrywana w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Na każdym z etapów uczestniczy rozwiązują zadania zróżnicowane pod względem zakresu wiedzy i umiejętności.
Transmisję z uroczystości można obejrzeć na stronie internetowej Sejmu RP.
Wszystkim laureatom i nauczycielom serdecznie gratulujemy!