Zakończyły się zmagania młodych astronomów
21.08.2023
Zakończyła się 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA). W zawodach rywalizowało 250 uczniów z 51 krajów świata. Najlepszy okazał się Peter Andolšek ze Słowenii. Wśród złotych medalistów znalazł się reprezentant Polski – Maksymilian Wdowiarz-Bilski z Krakowa. Nasi pozostali młodzi astronomowie wywalczyli brązowe krążki. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych „kosmicznych” sukcesów!
16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki
250 najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych – młodych astronomów – startowało w 16. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki. Zawody odbywały się od 10 do 20 sierpnia w Chorzowie i Katowicach. Pięcioosobowe zespoły laureatów olimpiad krajowych rozwiązywały zadania teoretyczne i z analizy danych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz w Planetarium Śląskim – Śląskim Parku Nauki.
Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością rozwiązywania niestandardowych zadań i problemów. Jednym z nich była konieczność rozkodowania wiadomości z kosmosu. Zawodnicy przygotowywali hipotetyczn odpowiedź na sygnał wysłany przez radioteleskop Arecibo w 1974 r. w stronę gromady kulistej Messier 13.
To była najlepiej zorganizowana Olimpiada w historii – podsumował uroczystość zakończenia Olimpiady prof. Aniket Sule – Prezydent IOAA.
Wyniki polskiej drużyny
W trakcie finału Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki rozdano 27 złotych medali, 41 srebrnych i 50 brązowych oraz przyznano 29 wyróżnień. Zorganizowano także drużynowy konkurs mieszany, w którym zawodnicy z różnych krajów rywalizowali w losowo dobranych zespołach, a wygrały ex aequo drużyny Aestrea i Victoria.
Polscy uczniowie: Gniewosz Armista, Michał Jagodziński, Piotr Jędrzejczyk oraz Krzysztof Król zdobyli brązowe medale, natomiast Maksymilian Wdowiarz-Bilski z Krakowa – medal złoty.
Złoty medalista powiedział, że chciałby swoją przyszłość wiązać z astronomią i astrofizyką. – Udam się na studia na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Będę tam łączył matematykę z fizyką – zadeklarował Maksymilian.
Wszystkim polskim uczniom jeszcze raz serdecznie gratulujemy! Jesteśmy dumni z ich osiągnięć.
Foto: FB Planetarium Śląskie