W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu D – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć bezpośrednio we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Ważne! Ambasada RP w Addis Abebie nie współpracuje z żadnymi pośrednikami ułatwiającymi rejestrację wizową.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego w placówce dyplomatycznej umów się w systemie e-konsulat wybierając odpowiednią zakładkę: "Wiza Krajowa – Zarejestruj Formularz". Następnie wybierz odpowiednią kategorię wizy krajowej, w zależności od celu (studia, praca, inne). 

WIZA PRACOWNICZA

Jeśli aplikujesz o wizę pracowniczą, zarejestruj się na stronie e-konsulat 

Terminy spotkań wizowych wyznaczane są raz w tygodniu za pomocą automatycznego losowania. Jeśli twój wniosek został wylosowany, otrzymasz e-mail z wyznaczoną datą i godziną spotkania w konsulacie. Musisz stawić się dokładnie na czas. Zmiana przypisanej daty nie będzie możliwa. Zarejestrowane wnioski pozostają w bazie i biorą udział w losowaniu w kolejnych tygodniach, więc nie ma potrzeby ponownej rejestracji.

UWAGA! Podczas rejestracji podaj pełne i autentyczne dane. Dane wpisywane do wniosku muszą być zgodne z danymi zawartymi w posiadanych dokumentach (także w zakresie pisowni). W wyznaczonym terminie spotkania musisz przyjść do urzędu konsularnego  z wydrukowanym i podpisanym formularzem wizowym oraz kompletem niezbędnych dokumentów. Listę wymaganych dokumentów możesz znaleźć na stronie internetowej Ambasady

Pamiętaj! Wniosek o wizę musisz złożyć nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.​​​​​

Jakie dokumenty musisz złożyć?

1. Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.

2. Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.  

4.    Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.

5.    Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy - w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

6.    Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.

7.    Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę.

8.    Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).

9.    Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP.

10.  Rezerwacja biletu na lot do Polski (może być nieopłacona).

 

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich należy przedstawić:

  • pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – należy złożyć oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

Osoby ubiegające się o wydanie wiz krajowych (D) powinny składać – w zależności od zamierzonego celu podróży – dokumenty uzupełniające, które zostały przedstawione poniżej. Lista ta zawiera szczegółowy wykaz dokumentów obowiązujących w zależności od celu podróży.

PRACA - wymagane dokumenty:

  • Kopia zezwolenia na pracę.
  • Pisemna informacja od przyszłego pracodawcy nt. warunków zatrudnienia.
  • Pisemne dowody na okoliczność nawiązania kontaktu z potencjalnym pracownikiem, weryfikacji jego umiejętności itd.
  • Dowody na okoliczność kwalifikacji interesanta (dowód zatrudnienia w danej branży, kariery zawodowej, certyfikaty, dyplomy, itd.).
  • Wszelkie inne dokumenty wymagane dla danej branży (zezwolenia, uprawnienia, licencje itd.).
  • Rezerwacja hotelu lub inny pisemny dowód na posiadanie miejsca zakwaterowania; wnioskodawcy zamierzający mieszkać u rodziny lub przyjaciół, albo będący sponsorowani przez obywateli RP/UE w jakikolwiek inny sposób, zobowiązani są przedstawić zaproszenie zarejestrowane w Urzędzie Wojewódzkim.
  • Dokumenty dot. sytuacji rodzinnej interesanta (akty małżeństwa/urodzenia).

STUDIA, BADANIA NAUKOWE, PRACE ROZWOJOWE - wymagane dokumenty:

  • Zaświadczenie jednostki prowadzącej studia o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów.
  • Decyzję właściwego Kuratora Oświaty uznającą za dokument potwierdzający w Rzeczypospolitej Polskiej wykształcenie średnie branżowe lub średnie, lub uprawnienie do kontynuacji nauki, w tym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe, z uwzględnieniem zakresu uprawnień w państwie wydania świadectwa lub innego dokumentu, o której mowa w art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2023 r. poz. 2005) - (może być skan/kopia). Tutaj znają Państwo listę Kuratoriów Oświaty wraz z adresami korespondencyjnymi. W przypadku problemów sugerujemy kontakt z uniwersytetem / akademią i/lub szkołą wyższą, w której planują Państwo rozpocząć naukę. Niektóre świadectwa nie podlegają tym wymogom z uwagi na umowy dwustronne w zakresie uznawalności wykształcenia jakie podpisała Rzeczypospolita Polska – lista i szczegółowe informacje dot. stosowania tych umów znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • W przypadku osób ubiegających się o wizę w celu przeprowadzania badań naukowych – umowa o przyjęciu cudzoziemca w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, zawarta z jednostką naukową mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia lub inna umowa cywilnoprawna. Umowa powinna określać: tytuł lub cel badań naukowych lub prac rozwojowych, lub ich przedmiot; zobowiązanie naukowca do uczestniczenia w prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych; zobowiązanie jednostki naukowej do zapewnienia naukowcowi warunków do zrealizowania jego zobowiązania; datę rozpoczęcia i zakończenia lub szacowany czas trwania badań naukowych lub prac rozwojowych; wynagrodzenie naukowca oraz inne warunki jego pracy; informację na temat planowanych badań naukowych lub prac rozwojowych na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
  • Dowód uiszczenia opłaty, jeżeli aplikant podejmuje lub kontynuuje studia odpłatne.
  • Dyplomy będące podstawą rekrutacji na studia, opatrzone superlegalizacją.
  • Inne dodatkowe dokumenty potwierdzające edukację (np. zaświadczenie o znajomości j. angielskiego, zaświadczenia z kursów, szkoleń), opatrzone superlegalizacją.
  • Pisemny dowód potwierdzający zakwaterowanie w Polsce, na cały okres ważności wizy wraz z podaniem kwoty wynajmu. Wnioskodawcy zamierzający mieszkać u rodziny lub przyjaciół zobowiązani są przedstawić zaproszenie zarejestrowane w Urzędzie Wojewódzkim.
  • Dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych na pokrycie kosztów podróży powrotnej oraz kosztów pobytu w Polsce. Minimalna wysokość środków finansowych, które należy posiadać, to łącznie:

Jeżeli aplikant przebywa w Polsce sam:

  • 2 500 PLN na podróż powrotną;
  • koszt zakwaterowania wykazany na podstawie rezerwacji hotelu lub umowy najmu;
  • 776 PLN za każdy miesiąc pobytu (776 PLN x 12 miesięcy =  9 312 PLN);
  • lub ich równowartość w walucie obcej.

Jeżeli aplikant przebywa w Polsce z członkami rodziny:

  • 2 500 PLN na podróż powrotną (kwota dotyczy każdego członka rodziny zgodnie z przepisem –  paragraf 2 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wysokości środków finansowych, jakie musi posiadać cudzoziemiec podejmujący lub kontynuujący studia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.2022.78 t.j.);
  • koszt zakwaterowania wykazany na podstawie rezerwacji hotelu lub umowy  najmu;
  • 600 PLN za każdy miesiąc pobytu na siebie i każdego członka rodziny;
  • lub ich równowartość w walucie obcej.

Wymagane dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych (do wyboru z listy – nie ma obowiązku przedstawiania wszystkich wymienionych):

  • Oryginalny wyciąg z konta bankowego z ostatnich 6 miesięcy, zawierający dane kontaktowe do pracownika banku odpowiedzialnego za potwierdzanie dokumentów.
  • Oryginał zaświadczenia o posiadaniu środków pieniężnych w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Oryginał listu sponsorskiego potwierdzony przez konsula lub notariusza – jeżeli wnioskodawca nie pokrywa samodzielnie swojego pobytu w Polsce. W przypadku Etiopii akceptowane jest oświadczenie – „welena masrega” dostępne w biurach podmiejskich). Sponsor potwierdza, że ​​posiada środki finansowe na pokrycie kosztów podróży powrotnej i kosztów pobytu wnioskodawcy w Polsce na podstawie dokumentów wymienionych ww. punktach. Sponsorem może być wyłącznie członek rodziny – wnioskodawca składając dokumenty powinien przedstawić dokumenty potwierdzające pokrewieństwo wnioskodawcy ze sponsorem.
  • Dokument potwierdzający przyznanie stypendium krajowego lub zagranicznego.

WOLONTARIAT, STAŻ - wymagane dokumenty:

  • List akceptujący.
  • Wszystkie dokumenty wymagane przez instytucję.
  • Potwierdzenie wniesienia opłat (jeśli dotyczy).
  • Dokumenty dotyczące sytuacji rodzinnej wnioskodawców (akty małżeństwa/urodzenia).
  • Podróżne ubezpieczenie medyczne ważne przez cały okres planowanego pobytu plus co najmniej 2 dni; ważne we wszystkich krajach strefy Schengen; minimalne ubezpieczenie: 30 000 EUR.
  • Rezerwacja hotelu lub pisemny dowód innego zakwaterowania NA CAŁY OKRES WAŻNOŚCI WIZY wraz z kwotą najmu; w przypadku wnioskodawców planujących pobyt u rodziny lub przyjaciół wymagane jest zaproszenie zarejestrowane przez odpowiednie polskie władze (Urząd Wojewódzki).

Dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych na pokrycie kosztów podróży powrotnej oraz kosztów pobytu w Polsce. Minimalna wymagana wielkość środków finansowych jest następująca:

Jeśli wnioskodawca jest sam w Polsce:

  • 2 500 zł na podróż powrotną;
  • koszt zakwaterowania na podstawie rezerwacji hotelu lub umowy najmu;
  • 776 zł za każdy miesiąc pobytu (776 zł x 12 miesięcy = 9 312 zł) lub równowartość tej kwoty w walucie obcej.

Jeżeli wnioskodawca przebywa w Polsce z członkami rodziny:

  • 2 500 zł na podróż powrotną (Dz.U.2022.78 t.j.);
  • koszt zakwaterowania na podstawie rezerwacji hotelu lub umowy najmu;
  • 600 zł na każdy miesiąc pobytu dla wnioskodawcy i każdego członka rodziny; lub ich równowartość w walucie obcej.

OFICJALNA MISJA LUB CELE URZĘDOWE - wymagane dokumenty:

  • kopia oficjalnej Noty wystosowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iraku potwierdzająca, że wnioskodawca jest członkiem oficjalnej delegacji lub przebywa na oficjalnej misji w państwie członkowskim;
  • zaproszenie lub potwierdzenie rejestracji z organizacji/instytucji przyjmującej.

Dokumenty w języku amharskim, oromo, somali lub francuskim muszą być dostarczone z tłumaczeniem na język angielski lub polski. Informujemy, że wszystkie certyfikaty i dokumenty urzędowe muszą być dostarczone w oryginale (do wglądu) i kopii.

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.  
  • Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
  • Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?

Opłata podstawowa za złożenie wniosku: 150 USD. 

Forma płatności: gotówka.

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Informacje dot. opłat konsularnych znajdują się w Tabeli Opłat Konsularnych

Jaki jest termin realizacji?

Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest w ciągu 15 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 30 dni. 

Jak odbierzesz dokumenty?

Osobiście, w dniu i godzinach wskazanych przez konsula przy przyjmowaniu wniosku. Decyzje wizowe wydawane są we wtorki, środy i czwartki od 14:00 do 15:00.

Jeżeli w/w daty przypadają na dzień ustawowo wolny od pracy, terminy odbioru decyzji wizowych zostaną wyznaczone na następny dzień powszedni.

Uwaga: Nie ma możliwości wysyłki dokumentów kurierem.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Wniosek możesz złożyć osobiście w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Termin rozpatrzenia odwołania to 14 dni. 

Odwołanie nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Powinieneś jednak przedstawić pisemny wniosek oraz powody, dla których nie zgadzasz się z decyzją konsula. 

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 150 USD (płatne gotówką). 

Odwołania są rozpatrywane w poniedziałki w godzinach od 10:00 do 12:00.  

{"register":{"columns":[]}}