W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cyberbezpieczeństwo samorządów – konferencja z wiceministrem cyfryzacji

05.11.2024

O strategii cyfryzacji państwa, wdrażaniu elektronicznych doręczeń i upowszechnianiu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją mówił w Białymstoku wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim

W spotkaniu wiceministra Standerskiego z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział także wicewojewoda Paweł Krutul, zastępca dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) Mariusz Madejczyk (pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacj) oraz dyrektorka Oddziału NASK w Białymstoku Magdalena Sawicka.

Jednym z najważniejszych tematów konferencji był system e-Doręczeń, który 1 stycznia 2025 roku powinien być już wdrożony przez wszystkie organy administracji rządowej, ZUS , KRUS i NFZ, a także jednostki samorządu terytorialnego i podmioty rejestrowane w KRS i CEiDG.

Będziemy wygaszać ePUAP, który ma już 18 lat i inwestowanie w niego byłoby droższe niż postawienie nowego systemu. Zachęcam wszystkie jednostki samorządu, by jak najszybciej założyły skrzynki do e-doręczeń, żebyśmy pod koniec roku nie ścigali się z terminem. Ten proces jest szybki i bezpłatny

– mówił wiceminister cyfryzacji.

Zarówno minister, jak i dyrektorka białostockiego oddziału NASK podkreślali zasługi Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym w latach 2008-2010 opracowano Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją.

Jak zaznaczała Magdalena Sawicka, NASK od 2018 roku współpracuje z Ministerstwem Cyfryzacji nad upowszechnianiem, wdrożaniem i utrzymywaniem systemów EZD PUW oraz jego następcy, EZD RP, dzięki któremu kolejne instytucje rezygnują z papierowego obiegu dokumentów.

Dziś już ponad 870 podmiotów – w tym Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, NIK i KRUS – korzystają z EZD. Przed nami wdrożenie w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, to będzie nasz największy partner z 9 tysiącami użytkowników. Kolejnym będzie Urząd Miasta Białegostoku, który zadecydował o wprowadzeniu EZD także w podległych mu jednostkach oświatowych

– tłumaczyła Magdalena Sawicka.

Pracujemy nad tym, aby rozwiązanie to było dostępne w 2025 roku w ramach Krajowego Planu Odbudowy. To będzie cywilizacyjna zmiana, rozwój cyfrowy urzędów za pieniądze unijne. System EZD jest kluczowy we wdrażaniu elektronicznego obiegu dokumentów. NASK będzie zapewniał wzdrożenie, szkolenia, wsparcie

- podsumował minister Standerski.

Spotkanie w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi na tematy związane z cyfryzacją instytucji publicznych.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}