Wiza typu A – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek wizowy składa się osobiście w Punktach Przyjmowania Wniosków Wizowych (PPWW):
Adres:
PPWW w Metro Manila: Unit 1902, 19th floor, Philippine AXA Life Centre, 1286 Sen. Gil Puyat Avenue corner Tindalo Street, Makati, Metro Manila
PPWW w Cebu: Unit 1200B, 12th floor AppleOne Equicom Tower, Mindanao Avenue corner Biliran Street Cebu Business Park, Cebu City 6000
telefon: +63 2 85400001
e-mail: Info.plph@vfshelpline.com
strona internetowa: https://blspolandvisa.com/
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
W zależności od wybranej ścieżki, wniosek możesz złożyć osobiście w urzędzie konsularnym lub w PPWW. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
1. Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego w placówce dyplomatycznej umów się w systemie e-Konsulat: https://secure2.e-konsulat.gov.pl/ Udostępnianie terminów odbywa się w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 9.30 (czasu lokalnego) w ramach zakładki "Wiza Schengen - Zarejestruj Formularz". Jeżeli w/w daty przypadają na dzień ustawowo wolny od pracy, terminy zostaną uruchomione w następnym dniu powszednim.
2. Aby złożyć wniosek w PPWW, zarejestruj się za pomocą strony internetowej: https://blspolandvisa.com/book_appointment.php
Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
Pamiętaj!
O wizę typu A występujesz tylko, jeśli:
- planujesz pobyt wyłącznie w strefie tranzytowej lotniska i nie planujesz go opuszczać. Wiza typu A nie uprawnia do pobytu w strefie Schengen.
- Jesteś obywatelem jednego z poniższych państw: Afganistan, Armenia, Bangladesz, Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Erytrea, Etiopia, Ghana, Iran, Irak, Kuba, Nigeria, Pakistan, Somalia, Sri Lanka.
Jesteś zwolniony z ubiegania się o wizę typu A jeśli:
- masz paszport dyplomatyczny;
- jesteś członkiem najbliższej rodziny obywatela Unii Europejskiej;
- posiadasz wizę typu C lub D lub dokument pobytowy wydany przez jedno z państw członkowskich Unii Europejskiej;
- masz dokumenty pobytowe wymienione w załączniku V Wspólnotowego Kodeksu Wizowego, które zostały wydane przez Andorę, Kanadę, Japonię, San Marino lub Stany Zjednoczone Ameryki;
- posiadasz ważną wizę obowiązującą w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Kanadzie, Japonii lub Stanach Zjednoczonych Ameryki, albo gdy powracasz z tych państw po wykorzystaniu takiej wizy.
Wymagane dokumenty:
- Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy;
- Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
a. ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b. nie starsze niż 6 miesięcy,
c. zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
- Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy;
- Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie;
- Ubezpieczenie zdrowotne, ważne na terytorium strefy Schengen na kwotę nie mniejszą niż 30 000 EUR;
- Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki w której ubiegasz się o wizę;
- Dokument potwierdzający dalszą podróż po opuszczeniu strefy tranzytowej (np. bilet lotniczy lub wiza do państwa docelowego);
- Informacje pozwalające potwierdzić, że nie planujesz przedostać się na terytorium państw strefy Schengen.
Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób małoletnich należy przedstawić:
- Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
- Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
- Akt urodzenia – oryginał i kopia.
Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Uwaga:
- Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania.
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
- Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
- Wiza typu A nie pozwala na opuszczenie strefy tranzytowej lotniska.
Ile zapłacisz?
Opłata konsularna za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wizowego wynosi równowartość 80 euro w filipińskim peso (PHP). Tabela Opłat Konsularnych w PHP jest dostępna w zakładce Informacje Ogólne.
Opłaty za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wizowego pobierane są w gotówce, w kasie Ambasady z chwilą złożenia wniosku wizowego.
W przypadku składania wniosku w PPWW, prosimy o zapoznanie się ze stroną internetową: https://blspolandvisa.com/
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 45 dni.
Jak odbierzesz dokumenty?
Jeśli wniosek został złożony bezpośrednio w siedzibie placówki: paszporty są wydawane w terminie wskazanym przez pracownika urzędu konsularnego przy składaniu wniosku wizowego lub w każdy piątek w godzinach 12.00-13.00, z wyłączeniem świąt polskich i filipińskich. Jeżeli w/w daty przypadają na dzień ustawowo wolny od pracy, terminy odbioru decyzji wizowych zostaną wyznaczone na następny dzień powszedni.
W przypadku składania wniosku w PPWW, prosimy o zapoznanie się ze stroną internetową: https://blspolandvisa.com/
Jak możesz się odwołać?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową lub w punkcie przyjmowania wniosków wizowych, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
W przypadku składania wniosku w PPWW, nie ma potrzeby umawiania się na wizytę. Wystarczy złożyć odwołanie w dowolny dzień roboczy w PPWW w godzinach pracy biura.
Aby złożyć wniosek w PPWW, prosimy o zapoznanie się ze stroną internetową: https://blspolandvisa.com/
Wniosek o ponowne rozpatrzenie wniosku można składać osobiście w urzędzie konsularnym z zachowaniem terminu odwoławczego. Na spotkanie należy umówić się dzwoniąc pod numer telefonu +63 2 53182711 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 16:00 z wyjątkiem dni wolnych od pracy w Polsce i na Filipinach). Uprzejmie informujemy, że liczba dostępnych miejsc na spotkanie jest ograniczona. WK Ambasady RP w Manili zastrzega sobie prawo do zaprzestania przyjmowania wniosków w danym terminie, jeżeli limit miejsc zostanie wyczerpany, a dana osoba będzie mogła złożyć terminowo wniosek w kolejnym dniu przyjęć.
Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi równowartość 80 euro w filipińskim peso (PHP). Tabela Opłat Konsularnych w PHP jest dostępna w zakładce Informacje Ogólne.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy)
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne