W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

37,6 mln zł dla Mazowsza z programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027

09.10.2024

Jednostki straży pożarnej z powiatu siedleckiego i garwolińskiego, a także miasta i gminy Siedlce oraz Garwolin otrzymają dofinansowanie z programu współpracy transgranicznej Interreg NEXT Polska – Ukraina.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski na uroczystości podpisania umów o dofinansowanie projektów z beneficjentami wiodącymi z powiatu siedleckiego i garwolińskiego.

9 października 2024 r. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podpisał pięć umów o dofinansowanie projektów z instytucjami z powiatu siedleckiego i garwolińskiego odpowiedzialnymi za zarządzanie projektami i ich realizację.

Dzięki blisko 38 mln zł wsparcia z Funduszy Europejskich zrealizujemy projekty, które zmienią Mazowsze na lepsze. Inwestycje w sieć wodociągową, zieleń miejską i w nowoczesny sprzęt dla straży pożarnej to nie tylko doraźne działania, ale także długofalowa inwestycja w przyszłość. Dzięki tym środkom stwarzamy bezpieczniejsze i bardziej przyjazne środowisko dla obecnych i przyszłych pokoleń.

– powiedział wiceminister Konrad Wojnarowski.

Realny wymiar wsparcia z Interreg NEXT  Polska – Ukraina

 

Działania zaplanowane po polskiej stronie to:

 

  • budowa kanalizacji sanitarnej na terenie miasta Garwolin i gminy Siedlce,
  • zakup czterech pojazdów strażackich oraz niezbędnego sprzętu ratowniczego dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) z powiatu siedleckiego,
  • wyposażenie OSP Garwolin w nowy, lekki pojazd rozpoznawczo-ratowniczy, przyczepę oraz agregat prądotwórczy,
  • modernizacja stacji uzdatniania wody i wybudowanie nowej sieci wodociągowej w Siedlcach,
  • założenie nowych dziewięciu mini-parków w Siedlcach.

 

Po ukraińskiej stronie będą realizowane:

 

  • modernizacja oczyszczalni ścieków komunalnych w mieście Brody,
  • budowa modułowych centrów bezpieczeństwa  w Brodach i wsi Kolochava
  • zakup wozu strażackiego dla Oddziału Głównego Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Łucku,
  • modernizacja stacji pomp sieci wodociągowej, a także wprowadzone nowe narzędzia do monitorowania jakości wody w Iwano-Frankiwsku,
  • utworzenie parku we wsi Ivanne oraz rewitalizacja parku w mieście Horodok.

Realizacja tych projektów przyniesie wymierne korzyści po obu stronach granicy. Nowoczesny sprzęt strażacki i ratowniczy zwiększy skuteczność służb i poprawi bezpieczeństwo mieszkańców. Dzięki wsparciu, służby ratownicze będą lepiej przygotowane do zwalczania zagrożeń wywołanych przez zmiany klimatu.

Projekty związane z gospodarką wodną pomogą mieszkańcom odpowiedzialnie zarządzać zasobami wodnymi. Dzięki kampaniom edukacyjnym dowiedzą się , jak mądrze zużywać wodę, co przyczyni się do ochrony środowiska i zrównoważonego gospodarowania wodą po obu stronach granicy. Inwestycje w zieloną infrastrukturę, takie jak budowa parków, stworzą lepsze warunki do życia i rekreacji i poprawią jakość życia mieszkańców.

Wspólne działania pokazują, jak ważna jest współpraca między Polską a Ukrainą. Projekty te wzmacniają relacje między społecznościami lokalnymi, promują ochronę środowiska i lepsze zarządzanie zasobami naturalnymi, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłości regionu przygranicznego.

O programie Interreg NEXT Polska – Ukraina

Program Interreg NEXT Polska – Ukraina oferuje ponad 214 mln euro dofinansowania dla polsko-ukraińskich projektów dotyczących zdrowia, środowiska, transportu, a także turystyki i ochrony granic. Zapraszamy do śledzenia strony internetowej programu, gdzie znajdą Państwo informacje o dotychczasowych osiągnięciach i bieżących działaniach w programie.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}