W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

63 tysiące Mieszkań Plus na gruntach pozyskanych przez Krajowy Zasób Nieruchomości

12.04.2019

Nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości zapewni atrakcyjne grunty, na których będą realizowane inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus. Obecnie w zasobach KZN znajduje się 115 lokalizacji w całej Polsce, na których może powstać 63 tysiące dostępnych cenowo mieszkań. Wśród pozyskanych nieruchomości większość stanowią tereny należące do Agencji Mienia Wojskowego i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

uczestnicy konferencji na tle działki Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

- Stoimy dziś na warszawskiej działce u zbiegu ulic Gilarskiej i św. Wincentego. To ponad 4,5 hektarowy grunt, na którym powstanie osiedle na 700 mieszkań. Ta atrakcyjna, dobrze skomunikowana lokalizacja jest jedną z wielu, które już znajdują się w zasobie KZN. Dzięki nim i projektom realizowanym przez spółkę PFR Nieruchomości w samej Warszawie powstanie ponad 15 tysięcy mieszkań w ramach rządowego programu. Mieszkanie Plus jest tańsze dla najemców niż kredyt hipoteczny o 24%, a dzięki dopłatom do czynszu Mieszkanie na Start nawet o 34%. Dziś pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o KZN, po jej przyjęciu będziemy gotowi, by rozpocząć realizację 100 tysięcy mieszkań, o których mówił premier Mateusz Morawiecki – zaznaczał podczas konferencji prasowej Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Krajowy Zasób Nieruchomości dokonał inwentaryzacji blisko pół miliona działek, które zostały poddane wieloaspektowym analizom dotyczącym m.in. oceny zanieczyszczenia gruntu, oceny warunków posadowienia inwestycji, a także opinii prawnych, podatkowych oraz architektonicznych. W ich wyniku wyselekcjonowano 500 działek, na których będą realizowane inwestycje mieszkaniowe.

- Dziś w granicach administracyjnych miast jest prawie milion hektarów gruntów rolnych. Dzięki tym zasobom i dobrej współpracy możemy wspólnie realizować tę ważną społecznie misję jaką jest program Mieszkanie Plus. Między innymi dlatego do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wpisaliśmy także cele mieszkaniowe – podkreślał Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

 

- Bierzemy aktywny udział w procesie przekazywania gruntów, czego dowodem jest teren, na którym dziś jesteśmy. Cieszymy się, że możemy być częścią programu Mieszkanie Plus – mówił Grzegorz Pięta, p.o. dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Dziś w Sejmie pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zmienione zapisy dotyczą m.in. odpłatności za grunty dla KOWR oraz AMW – ma ona wynosić 90 proc. ceny rynkowej przekazanych gruntów, natomiast 10 proc. – trafi do KZN. Zasób będzie także mógł tworzyć spółki celowe – nie tylko z JST jak do tej pory – ale także m.in. ze spółkami Skarbu Państwa, czy funduszami inwestycyjnymi. Projekt znosi także czynsze normowane.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.04.2019 11:33 Zbigniew Przybysz
Pierwsza publikacja:
16.04.2019 15:36 Zbigniew Przybysz
{"register":{"columns":[]}}