Bałkany Zachodnie zwrócone ku Europie
04.07.2019
Zaangażowanie samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych w rozwój społeczno-gospodarczy państw Bałkanów Zachodnich – to główny temat Forum Społeczeństwa Obywatelskiego w Poznaniu. Wydarzenie jest częścią Szczytu Bałkanów Zachodnich - głównego politycznego spotkania prezydencji Polski w Procesie Berlińskim.
- Potrzebujemy silnego społeczeństwa obywatelskiego. Naszą rolą jest wspieranie organizacji pozarządowych. Powinniśmy stworzyć więcej instrumentów finansowych i strategii regionalnych dla tych organizacji i samorządów lokalnych - mówił minister Jerzy Kwieciński.
W panelu "Local initiatives, solving local problems" z polskim ministrem inwestycji i rozwoju wzięła udział wicepremier i minister spraw zagranicznych Bułgarii, Ekaterina Zaharieva, a także Colin Wolfe, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia, Mirela Rajkovic z organizacji SEEYN (South East European Youth Network) oraz Miron Lukač z MOZAIK Foundation. Uczestnicy dzielili się swoim doświadczeniem oraz pomysłami na skuteczną współpracę.
Oprócz udział w Forum Społeczeństwa Obywatelskiego minister Jerzy Kwieciński odwiedził siedzibę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego - organizacji skupiającej przedsiębiorców, naukowców, ludzi kultury i sztuki. Stowarzyszenie oprócz działania na rzecz "rozwijania współczesnego pozytywizmu", za cel obrało również wspieranie współpracy regionalnej samorządów, prowadzącej do umacniania się społeczeństwa obywatelskiego i szeroko pojętego rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Towarzystwo uhonorowało ministra srebrnym medalem Labor Omnia Vincit. Jest to szczególna nagroda przyznawana za krzewienie idei pracy organicznej.
Szczyt Bałkanów Zachodnich otworzyło w środę forum think tanków z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych z całej Europy. W czwartek w centrum konferencyjnym Międzynarodowych Targów Poznańskich spotkali się ministrowie spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych oraz gospodarki, odbyło się też forum społeczeństwa obywatelskiego oraz forum biznesu.
W Procesie Berlińskim uczestniczy sześciu partnerów z Bałkanów Zachodnich, którzy są kandydatami do członkostwa w Unii Europejskiej: Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania oraz potencjalnymi kandydatami: Bośnia i Hercegowina, Kosowo oraz są objęci unijną polityką rozszerzenia.
W procesie uczestniczą także niektóre państwa członkowskie UE: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowenia, Wielka Brytania i Włochy. W pracach procesu berlińskiego bierze udział także Komisja Europejska, międzynarodowe instytucje finansowe, organizacje międzynarodowe i regionalne.
- Ostatnia modyfikacja:
- 05.07.2019 09:39 Zbigniew Przybysz
- Pierwsza publikacja:
- 05.07.2019 09:39 Zbigniew Przybysz