W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bank Światowy partnerem strategicznym Partnerskiej Inicjatywy Miast

28.01.2022

Wspieranie zrównoważonego rozwoju miast jest jednym ze strategicznych celów Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Służyć temu będzie podpisana 28 stycznia umowa pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) a Bankiem Światowym (BŚ), który został partnerem merytorycznym Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM).

Minister Grzegorz Puda podpisuje dokument, w tle ścianka z logo Ministerstwa funduszy i polityki regionalnej oraz flaga Unii Europejskiej

Wspieranie zrównoważonego rozwoju miast jest jednym ze strategicznych celów Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Pomagamy miastom w dalszym identyfikowaniu i rozwiązywaniu konkretnych problemów, które spowalniają rozwój. Do współpracy zaprosiliśmy Bank Światowy, aby po pierwsze pomógł w identyfikacji tych obszarów, wskazał możliwe rozwiązania, a następnie ułatwił miastom dzielenie się zdobytym doświadczeniem

– mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Zgodnie z zapisami umowy, Bank Światowy został partnerem merytorycznym Partnerskiej Inicjatywy Miast programu, którego celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy miastami oraz wspieranie ich zrównoważonego rozwoju.

W ramach podpisanej umowy pomiędzy Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej a Bankiem Światowym, przez 14 miesięcy współpracy eksperci Banku będą pomagać wybranym miastom przeanalizować wybrane bariery dotyczące ich zrównoważonego rozwoju oraz wesprą je w wypracowaniu rozwiązań z zamiarem ich realizacji w ciągu najbliższych lat. Rezultatem ma być także nawiązanie współpracy między miastami w celu wymiany doświadczeń pomiędzy nimi. 

Wnioski z tej inicjatywy posłużą Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej przy tworzeniu przyszłych instrumentów wsparcia dla miast w zakresie zrównoważonego rozwoju. 

W ramach nowego programu z Polską będziemy wspierać Partnerską Inicjatywę Miast, dzieląc się międzynarodową wiedzą i najlepszymi praktykami. Wytypowane przez Ministerstwo obszary naszego szczególnego zainteresowania, a więc: cyfryzacja, rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego oraz zielone inwestycje dobrze odpowiadają wyzwaniom, z którymi muszą sobie dziś radzić liczne miasta w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej

– mówi Gallina A. Vincelette, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską.

Zrównoważony rozwój miast wpisuje się w strategiczne cele polskiego rządu. To również obszar szczególnego zainteresowania Banku Światowego, który od lat wspiera doradztwem i pomocą techniczną rozwój regionalny w Polsce. Przez lata, wehikułem tej współpracy był flagowy program „Regiony Rozwijające się”, którego kolejne edycje są dziś z powodzeniem wdrażane w innych krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu programowi udało się między innymi utworzyć Podkarpackie Centrum Innowacji czy zainicjować ideę wspólnego planowania przestrzennego w ramach miejskich obszarów funkcjonalnych.

Realizowana obecnie Partnerska Inicjatywa Miast na lata 2021-2023 to projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Obszary tematyczne obecnej edycji inicjatywy to: miasto cyfrowe, miasto inicjatyw PPP (Partnerstwa Publiczno-Prywatnego) i miasto zielone. Wybór tych obszarów został poprzedzony konsultacjami z miastami, organizacjami je zrzeszającymi oraz ekspertami. 
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}