Będą pisać prosto. I kropka!
10.10.2024
Cztery kolejne urzędy podpisały „Deklarację prostego języka”. Dołączyły one do grona 68 instytucji, które już upraszczają komunikację z obywatelami.
O tym, jak pisać do młodych ludzi, rozmawialiśmy w trakcie VI Forum Prostego Języka „Prosto i kropka”. Przedstawiciele urzędów, banków i językoznawcy odpowiadali na pytania o potrzeby pokolenia Z i mówili o języku przyszłości. Uczestnicy Forum poznali również narzędzia do upraszczania języka oraz dowiedzieli się, jak banki wprowadzają prosty język.
Kolejne deklaracje podpisane
„Deklarację prostego języka” podpisały cztery urzędy:
- Ministerstwo Sprawiedliwości,
- Główny Inspektorat Ochrony Środowiska,
- Urząd Miasta Stołecznego Warszawy,
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie.
Razem z nowymi sygnatariuszami podpisały ją w sumie już 72 urzędy. Wśród nich m.in. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Kancelaria Prezydenta, ministerstwa, urzędy wojewódzkie i marszałkowskie. A także Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Miłośnicy prostego języka
W trakcie konferencji poznaliśmy też wyniki konkursu dla miłośników prostego języka „Prosto i kropka”. Wyróżnienia powędrowały do Banku Gospodarstwa Krajowego, Urzędu m.st. Warszawy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Zwycięzcami w konkursie zostali przedstawiciele:
- Zespołu Projektowania Treści z Centralnego Ośrodka Informatyki – w kategorii „Innowator”
- Urzędu Marszałkowskiego z Województwa Warmińsko-Mazurskiego – w kategorii „Autor”.
O prostym języku
Prosty język to jasny i zrozumiały styl pisania. Dzięki niemu można łatwo znaleźć w tekście informację i zrobić z niej użytek już po pierwszej lekturze. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapoczątkowało działania związane z upraszczaniem języka Funduszy Europejskich już 15 lat temu. Pracownicy poznają zasady prostego języka i uczestniczą w szkoleniach w tym obszarze. Powstała też sieć liderów prostego języka w systemie Funduszy Europejskich.
Pierwsze Forum Prostego Języka „Prosto i kropka” odbyło się w 2018 roku. To konferencja, która skupia liderów i społeczność „Deklaracji prostego języka”. Instytucje, które ją podpisują, dążą do tego, by język w sferze publicznej był prosty i zrozumiały dla wszystkich.