W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Będą pożyczki z POIR na płynność firm z sektora MŚP

07.04.2020

Nowy fundusz pożyczkowy - to kolejne działanie, przygotowywane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, w walce z pandemią i jej niepożądanym wpływem na gospodarkę. Na ten cel przeznaczymy 400 milionów złotych z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Nabór wniosków ruszy pod koniec kwietnia.

Tekst: Funduszowy Pakiet Antywirusowy. Nowy fundusz pożyczkowy z POIR wesprze płynność firm z sektora MŚP. Po lewej stronie grafika przedstawiająca dwie dłonie podające sobie banknot. Na dole unijne logotypy i flaga Polski

Pożyczki wspierające płynność firm z sektora MŚP pozwolą wielu z nich na pokrycie bieżących potrzeb finansowych czy ochronę miejsc pracy. W przypadku spłacenia  kontrahentów korzyść z pożyczki jest podwójna – przedsiębiorca nie popada w długi, a jego partnerzy otrzymują należne im pieniądze. Jeśli nawet to wsparcie nie każdej firmie pozwoli stanąć na twardym gospodarczym gruncie, to z pewnością pomoże utrzymać się na powierzchni i przetrwać pandemiczne tsunami - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Fundusz Pożyczkowy Wsparcia Płynności MSP

Już pod koniec kwietnia br. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski i uzyskać pożyczkę na bardzo korzystnych warunkach.  Będzie ona połączona z dotacją, co oznacza, że przedsiębiorca będzie musiał zwrócić jedynie pożyczony kapitał, bez odsetek ani żadnych dodatkowych kosztów. Maksymalnie każdy przedsiębiorca będzie mógł uzyskać do 15 milionów złotych, a okres spłaty pożyczki to nawet 6 lat.

Pożyczki będzie można przeznaczyć na pokrycie bieżących potrzeb finansowych, takich jak np. wypłata wynagrodzeń pracowników, spłata zobowiązań krótkoterminowych (faktur od dostawców produktów czy usług zewnętrznych itp.), jak również  opcjonalnie na wydatki  inwestycyjne.

Tworzymy zupełnie nowe produkty, które mają postawić na nogi przedsiębiorców doświadczających problemów finansowych. Pożyczka płynnościowa to odpowiedź na te potrzeby i jednocześnie wzmocnienie tarczy antykryzysowej. Oferta jest skierowana do sektora MŚP. Zakładamy, że pierwsi przedsiębiorcy będą mogli zawnioskować o preferencyjną pożyczkę jeszcze w kwietniu – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Pożyczki z dopłatą do odsetek będą udostępniane przedsiębiorcom w całym kraju przez wybranych przez BGK pośredników finansowych, np. fundusze pożyczkowe. Ruszą pod koniec kwietnia i będą udzielane do końca 2020 r. Na fundusz przeznaczona jest kwota 400 mln zł ze środków POIR. 

Funduszowy Pakiet Antywirusowy

Zestaw podjętych przez resort funduszy i polityki regionalnej działań w walce z pandemią i jej niepożądanym wpływem na gospodarkę, to swoisty funduszowy pakiet antywirusowy. Te działania pozwoli niebawem wzmocnić specustawa funduszowa - dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Chodzi o projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 roku.

Cele tej ustawy są dwa. Po pierwsze, większa elastyczność dla beneficjentów, którzy będą mogli dokończyć rozpoczęte projekty z maksymalną możliwą efektywnością i bez strat finansowych. Po drugie, dostępne fundusze zostaną ukierunkowane na zwalczanie koronawirusa i ograniczanie jego negatywnych skutków dla gospodarki

Specustawa funduszowa została przyjęta 3 kwietnia br. przez Sejm i skierowana do Senatu.

Materiały

Główne parametry pożyczki
Główne​_parametry​_pożyczki.pdf 0.19MB
{"register":{"columns":[]}}