Behawioralny podpis biometryczny dofinansowany z POIR
17.04.2020
Spółka IC Solutions oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisały umowę na dofinansowanie innowacyjnego systemu informatycznego, który będzie weryfikował tożsamość na podstawie behawioralnego podpisu biometrycznego. System umożliwi zabezpieczenie podpisywanych umów czy przeprowadzanych transakcji. Prace nad jego rozwojem będą możliwe dzięki dofinansowaniu z konkursu Szybka Ścieżka w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
– W czasach dynamicznie postępującej cyfryzacji społeczeństwa i procesów gospodarczych bezpieczeństwo cyfrowe nabiera szczególnego znaczenia. Dzięki Funduszom Europejskim możemy wspierać projekty, które będą je zwiększać. Jednym z nich jest pomysł spółki IC Solutions, który w niedalekiej przyszłości może z sukcesem zaistnieć na globalnym rynku usług z zakresu cyberbezpieczeństwa – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Innowacja w podpisie
Behawioralny podpis biometryczny to standardowy podpis składany długopisem na kartce papieru. Każdy dorosły człowiek posiadający wyrobiony podpis odręczny ma ustandaryzowany podpis biometryczny o cechach grafologicznych. Teraz badanie tego typu podpisu jest możliwe wyłącznie przez grafologów posiadających odpowiednią wiedzę, doświadczenie i narzędzia pozwalające na analizę czy dany podpis ma cechy standardowe dla danej osoby. Na tej podstawie mogą stwierdzić, czy to faktycznie ona złożyła podpis pod dokumentem. Nie ma też metod, które pozwoliłyby badać w taki sam sposób podpisów składanych na ekranach tabletów czy telefonów. Dlatego takie podpisy nie mają wartości prawnej równoważnej podpisom złożonym odręcznie.
Spółka IC Solutions chce zbudować system służący do automatycznej weryfikacji tożsamości osoby składającej podpis na podstawie jej podpisu biometrycznego. Gdy dana osoba podpisze dokument długopisem cyfrowym na kartce papieru lub stylusem na ekranie, system automatycznie zweryfikuje ten podpis z uśrednionym wzorem podpisu biometrycznego tej osoby.
System IC Sign to odpowiedź na potrzebę rynku, o której wielokrotnie wspominali klienci firmy, korzystający z wcześniej opracowanego przez IC Solutions systemu IC Pen służącego do cyfryzacji dokumentów papierowych. IC Sign ma podnieść bezpieczeństwo transakcji, na przykład zawieranych umów kredytowych. Zastosowaniem tego rozwiązania są już zainteresowane firmy z branż finansowej, energetycznej i medycznej. 4 miliony złotych z konkursu Szybka Ścieżka POIR pozwoli spółce IC Solutions przeprowadzić niezbędne prace badawcze.
Konkursy na innowacje
Przedsiębiorstwa, które chciałby zwiększyć swoją konkurencyjność dzięki rozwojowi innowacyjnych projektów, do 18 czerwca 2020 roku mogą składać wnioski o dofinansowanie w obecnej edycji konkursu Szybka Ścieżka. Nie ma w nim ograniczeń tematycznych poza wymogiem wpisania się projektu w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Do 14 maja otwarty jest również nabór wniosków w konkursie Ścieżka dla Mazowsza. W najbliższych tygodniach rozpoczną się również nabory w konkursach tematycznych Szybka Ścieżka – OZE w transporcie i Szybka Ścieżka – Koronawirusy.
Więcej informacji na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (https://www.ncbr.gov.pl/).