Belgia-Bruksela oraz Warszawa
01.06.2023
Wsparcie polskich firm w odbudowie Ukrainy. Solidarność na rzecz rozwoju
Możliwości pozyskania przez Polskę środków europejskich na prowadzenie szkoleń dla administracji ukraińskiej pod kątem procesu akcesyjnego do UE oraz ich wykorzystania do wsparcia polskich firm w procesie odbudowy Ukrainy, a także współpraca z Grupą G7 – to główne tematy rozmów pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwigi Emilewicz z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Brukseli, a w Warszawie z reprezentantami Banku Światowego i ambasadorem Japonii w Polsce Akio Miyajimą.
Bliskość geograficzna, bogate doświadczenie związane z udaną transformacją gospodarczą, członkostwem w UE oraz know-how polskich przedsiębiorców w zakresie działania na rynku ukraińskim – oferują oczywiste atuty, dzięki którym Polska ma szanse odegrać kluczową rolę w procesie odbudowy powojennej Ukrainy
– powiedziała pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.
W trakcie wizyty w Brukseli wiceszefowa MFiPR spotkała się z przedstawicielami Komisji Europejskiej – m. in. z Dyrekcji Generalnej ds. Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia (DG NEAR) i Dyrekcji Generalnej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO), a w Warszawie w siedzibie MFiPR z reprezentantami Banku Światowego.
Cieszę się, że już ponad 2 tys. polskich firm zwróciło się do Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji (PAIH), wyrażając swoje zainteresowanie współpracą z ukraińskimi partnerami w sektorach, oferujących największą wartość dodaną dla powojennej odbudowy Ukrainy
– dodała wiceminister Jadwiga Emilewicz.
Do tych sektorów polskiej gospodarki należą: budownictwo, infrastruktura transportowa, sieci inżynierii lądowej, produkty spożywcze i rolne, rozwiązania informatyczne.
Wiceminister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała też ponowne otwarcie Biura Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji w Kijowie do końca czerwca br. Jego zadaniem będzie wsparcie polskich i ukraińskich firm, działających na tamtejszym rynku.
Natomiast 1 czerwca br. w siedzibie MFiPR Jadwiga Emilewicz spotkała się z ambasadorem Japonii w Polsce Akio Miyajimą. Tematem rozmowy były możliwości współpracy obydwu państw dotyczące powojennej odbudowy Ukrainy, w tym kwestia włączenia Polski w prace Komitetu Sterującego Platformy Koordynacyjnej Donorów Grupy G7.