Bezpieczeństwo budowlane po przejściu nawałnic
23.05.2019
Nadzór budowlany sprawdza bezpieczeństwo budynków po przejściu nawałnic nad obszarem kilku gmin województwa lubelskiego. Do sprawdzenia pozostało jeszcze kilka obiektów, które będą kontrolowane najszybciej jak to będzie możliwe – poinformował minister Jerzy Kwieciński w Lublinie.
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek powiedział, że kwota na pierwsze zasiłki dla poszkodowanych po 6 tys. złotych jest już na rachunku gminy Wojciechów, przez którą przeszła trąba powietrzna. Wichura zrywała dachy, linie energetyczne, łamała drzewa. Największe straty wyrządziła miejscowościach Stasin i Palikije Pierwsze. Wojewoda dodał, że w najbliższych dniach uruchomione będą środki finansowe na zasiłki do 20 tys. złotych.
Wiceminister Artur Soboń podziękował za dobrą współpracę przy usuwaniu szkód.
- Służby nadzoru włączyły się w ocenę stanu budynków w gminie Wojciechów. Początkowo informacje wskazywały na większą liczbę zgłoszeń. Nadzór działa sprawnie, chcę podziękować za dobrą współpracę ze wszystkimi służbami. Bez dobrej współpracy z samorządem ta szybka reakcja nie byłaby możliwa – mówi Artur Soboń.
Minister Jerzy Kwieciński podkreślał sprawność w ocenie stanu budynków.
- Wszystkie służby państwa pracują na rzecz osób poszkodowanych w czasie kataklizmów, które nawiedziły Polskę w ostatnich dniach - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Według wstępnych danych w gminie Wojciechów zostały uszkodzone 83 budynki, w tym 26 mieszkalnych.
- Służby nadzoru budowlanego sprawdziły, że żaden z nich nie stwarza zagrożenia. Po zabezpieczeniu uszkodzonych miejsc przez strażaków i inne służby, mieszkańcy bezpiecznie spędzili w nich noc – dodał Kwieciński.
W całej Polsce przy usuwaniu skutków nawałnic pracowało 6 111 strażaków.
- Ostatnia modyfikacja:
- 24.05.2019 10:34 Zbigniew Przybysz
- Pierwsza publikacja:
- 24.05.2019 10:34 Zbigniew Przybysz