W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bieszczadzka Stacja Edukacji Ekologicznej cieszy nowym wyglądem

19.09.2019

Zakończyła się modernizacja i doposażenie Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Suchych Rzekach. To jeden z projektów włączonych w Program dla Bieszczad. To dzięki wsparciu z funduszy unijnych obiekt odzyskał nowy blask. Jego symboliczne otwarcie odbyło się 19 września 2019 r.

Widok budynku Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Suchych Rzekach

Bieszczady mają unikalne walory przyrodnicze. Ten potencjał należy wykorzystać dla rozwoju regionu, ale musi być to rozwój zrównoważony. Bieszczadzki Park Narodowy prowadzi ważnych wiele działań w zakresie edukacji ekologicznej.  Wierzę, że odnowiona stacja będzie dobrze służyć temu celowi. Dzięki lokalizacji umożliwi prowadzenie zajęć edukacyjnych we wspaniałym otoczeniu, wśród dzikiej przyrody - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu środków programu Infrastruktura i Środowisko. Głównym celem przedsięwzięcia była przebudowa, rozbudowa i modernizacja stacji wraz z jej wyposażeniem na potrzeby edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób dorosłych z całej Polski. Projekt był także elementem realizacji programu edukacyjnego „Przyroda-Człowiek-Kultura - parki narodowe dla Podkarpacia”.

Obecnie stacja posiada bazę noclegową dla 26 osób, salę audiowizualną oraz aneks kuchenny do przygotowywania posiłków z jadalnią. Obiekt spełnia standardy określone w programie Dostępność Plus, jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Modernizacja została wykonana z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zakresie energii odnawialnej. Nowy wizerunek i kształt obiektu doskonale wpisuje się w otaczający krajobraz. W sąsiedztwie stacji znajduje się wiata ogniskowa i ogródek botaniczny. Kameralne usytuowanie stacji umożliwia prowadzenie zajęć edukacyjnych w otoczeniu dzikiej przyrody, na ścieżce przyrodniczej „Suche Rzeki – Smerek” oraz „Jaworniki”.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 2 miliony złotych, w tym uzyskane wsparcie to prawie 1,5 miliona złotych.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}