W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Centrum Wsparcia Doradczego dzieli się efektami

23.11.2021

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) realizuje projekt Centrum Wsparcia Doradczego (CWD). To pilotaż, który pomaga samorządom zdobyć kompetencje do skuteczniejszej realizacji polityki rozwoju. Dzisiaj o rezultatach, jakie przynosi przedsięwzięcie, z przedstawicielami samorządów rozmawiał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. W konferencji uczestniczył również wiceminister Waldemar Buda.

Na scenie od lewej w mównicy minister Grzegorz Puda. Obok w fotelu mężczyzna. Za nimi dwie flagi PL i UE oraz na ekranie napis - konferencja Centrum Wsparcia Doradczego.

Wierzę, że samorządy lokalne, dzięki przemyślanym i dobrze przygotowanym projektom, mogą rozwijać się szybciej. Dlatego wdrażamy projekt Centrum Wsparcia Doradczego. Już widać, że pomaga ono samorządom z całej Polski wydobyć ich potencjał tak, aby lepiej i efektywniej planowały swój rozwój

– powiedział minister Grzegorz Puda.

Minister podkreślił, że cele polityki regionalnej wskazują na potrzebę zwiększania znaczenia i odpowiedzialności samorządów lokalnych za tworzenie warunków do rozwoju czy przygotowanie dobrej jakości projektów.

Rozwój lokalny dokonuje się w małych ojczyznach. Celem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jest wsparcie samorządów w aktywizacji niewykorzystanych potencjałów

– dodał Grzegorz Puda.

Minister Grzegorz Puda przypomniał, jak wiele inicjatyw i projektów wspierających kompetencje samorządu lokalnego realizujemy w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wspieramy miasta w wymianie dobrych praktyk w ramach sieci Partnerskiej Inicjatywy Miast, pomagamy samorządom w planowaniu działań rewitalizacyjnych, doradzamy jak powinny się rozwijać miasta średnie w Programie Rozwój Lokalny. Pokazujemy również, jak planować przestrzeń w układzie funkcjonalnym gminy czy grupy samorządów - na poziomie ponadlokalnym

– wymieniał szef resortu funduszy i polityki regionalnej.

Wychodzimy naprzeciw potrzebom regionów

W ramach pilotażu samorządy lokalne mogą liczyć na pomoc ekspertów w zakresie rozwoju swoich kompetencji. Wsparcie w ramach CWD zostało skierowane do powiatów i gmin, które w największym stopniu dotykają problemy o charakterze społeczno-gospodarczym. Do projektu wybranych zostało 38 partnerstw w tym 353 gminy (18 gmin miejskich, 240 gmin wiejskich i 95 gmin miejsko-wiejskich) oraz 35 powiatów z 15 województw w Polsce.

Wsparcie samorządów lokalnych w nowej perspektywie UE 2021-2027

Dzisiejsze spotkanie było okazją do przybliżenia źródeł finansowania samorządów. Wiceminister Waldemar Buda przypomniał, że Polska będzie mieć do dyspozycji na lata 2021-2027 w ramach polityki spójności 76 miliardów euro.

Samorządy są kluczowym partnerem dla rządu w prowadzeniu polityki rozwoju i pozostaną głównym beneficjentem Funduszy Europejskich w nowym budżecie UE. Szczególne wsparcie adresowane będzie dla obszarów słabszych gospodarczo, o niższym poziomie rozwoju i o niskiej odporności na zjawiska kryzysowe

– wyjaśniał wiceminister .

Podczas dwudniowej (23-24 listopada) konferencji, zorganizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, podsumujemy roczną pracę samorządów w ramach projektu CWD. Rozpoczniemy też dyskusję o możliwościach finansowania projektów, które te partnerstwa przygotowują.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}