W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co dalej z brexitem?

16.01.2019

Wielka Brytania jest dla Polski jednym z najważniejszych partnerów handlowych i inwestorów zagranicznych. Tam mieszka i pracuje wielu naszych rodaków. Bezumowny brexit nie posłuży nikomu.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
"Polska jest przygotowana na każdy wariant – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński po tym, jak brytyjski parlament odrzucił wynegocjowaną przez rząd Theresy May umowę dotyczącą brexitu."

 

"Żadnego scenariusza nie można wykluczyć, włącznie z takim, że społeczeństwo brytyjskie, reprezentowane przez tamtejszy rząd i parlament, powróci do sytuacji, kiedy Wielka Brytania była w Unii Europejskiej" – powiedział minister. 

Najgorzej byłoby– jak zaznaczył – gdyby Brytyjczycy opuścili struktury unijne bez jakiejkolwiek umowy z Komisją Europejską. - Wyjście Wielkiej Brytanii z UE, a już tym bardziej bezumowne, może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla unijnego budżetu, a szczególnie dla polityki spójności – podkreślił minister Kwieciński. Byłoby to dla nas tym bardziej bolesne, ponieważ Polska jest największym beneficjentem funduszy europejskich w całej Unii. Tylko w przypadku polityki spójności z całej puli przeznaczonej na lata 2014-2020 aż 22 proc. przypada na nasz kraj.

Wielka Brytania to dziś jeden z najważniejszych partnerów handlowych Polski. Z wymianą handlową na poziomie 17,7 mld euro znajduje się na trzecim miejscu, zaraz po Niemczech i Czechach. Mamy z nią dodatni bilans handlowy. – Dlatego perturbacje związane z „bezumownym”, chaotycznym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE nie byłyby dla nas korzystne. Lepsze byłoby dogadanie się brytyjskiego rządu z Komisją Europejską – zauważa minister Kwieciński. Przypomniał również, że Wielka Brytania jest dla nas także bardzo ważnym inwestorem zagranicznym oraz krajem, w którym mieszka i pracuje liczna polska diaspora.

"Z jednej strony, troską wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej jest zabezpieczenie bytu i pracy ich obywateli w Wielkiej Brytanii. Z drugiej zaś, staramy się zabezpieczyć dobrą sytuację Brytyjczyków w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Aczkolwiek trzeba wyraźnie powiedzieć, że po brexicie nie wszystko będzie już takie, jak było wcześniej " – dodał Kwieciński.

Minister Jerzy Kwieciński zwrócił uwagę, że potencjalny ubytek pieniędzy z unijnego budżetu, będący konsekwencją wyjścia Brytyjczyków z UE, sięgający 10 proc. rocznych wpływów, może mieć negatywny wpływ na przepływy finansowe między Polską a Komisją Europejską. Przypomniał również, że w umowie wynegocjowanej przez Wielką Brytanię, ale nie zatwierdzonej przez Izbę Gmin, zapisano, że Brytyjczycy są zobowiązani do płacenia swojej składki do końca 2023 roku. - Gdyby ta umowa została zatwierdzona przez brytyjski parlament, bylibyśmy spokojni o zabezpieczenie finansowania naszych projektów do końca obecnej perspektywy – powiedział minister. 

Gdyby Wielka Brytania opuściła struktury unijne w sposób chaotyczny, czyli bez zawartej umowy, tych pieniędzy – jak zauważa Jerzy Kwieciński – zaczęłoby brakować już teraz. Trzeba byłoby uzupełnić tę dziurę w unijnym budżecie. Ale i na to polski rząd ma receptę. W budżecie na 2019 rok zabezpieczył dodatkowy 1 mld zł (w formie rezerwy celowej) na ewentualne zwiększenie naszej składki członkowskiej do unijnego budżetu. - Jako państwo jesteśmy w stanie włożyć więcej środków do unijnego budżetu, żeby zabezpieczyć realizację wszystkich programów – podkreślił minister.W odniesieniu do trwających negocjacji w sprawie nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 Kwieciński powiedział: - Już nie mówi się o tym, że zostaną one sfinalizowane przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale że zakończą się raczej w drugiej połowie 2020 roku.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.01.2019 14:44 Emilia Chmiel
Pierwsza publikacja:
30.01.2019 14:44 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}